Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Wiadomość dnia
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Orlen chce przejąć kontrolę nad Lotosem

e-petrol.pl
2018-02-27 / 12:47
Orlen chce przejąć kontrolę nad Lotosem

Zarząd PKN Orlen poinformował, że 27 lutego 2018 roku reprezentujący Skarb Państwa Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz Prezes PKN Orlen S.A. Daniel Obajtek podpisali list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez Orlen nad Grupą Lotos.

Podpisując list intencyjny, PKN Orlen S.A. i Skarb Państwa zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów dotyczących przejęcia kontroli nad Grupą Lotos. Ich celem będzie przeprowadzenie transakcji, która zakłada nabycie przez PKN Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos.

Celem przejęcia jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m. in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy Orlenem i Lotosem.

- Procesy konsolidacyjne na tym rynku trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym musimy nadrobić zaległości i być gotowym na nowe stojące przed branżą wyzwania. Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Orlenu Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

W komunikacie prasowym Orlen podał także, że harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane. Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m. in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Orlen szacuje, że proces ich pozyskania potrwa około roku.  

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.