Jesteś tutaj: Strona główna » Sekcja prawna » Aktualności prawne
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software
Aktualności prawne
2019-09-03
Nowa spółka handlowa już w 2020 roku

W związku z nowelizacją Kodeksu Spółek Handlowych, 1 marca 2020 r. w polskim obrocie prawnym pojawi się nowa spółka kapitałowa – Prosta Spółka Akcyjna (PSA). Będzie łączyć w sobie cechy spółki z o.o. i spółki akcyjnej i będzie długo oczekiwanym rozwiązaniem dla prężnie rozwijającego się w Polsce rynku startupów. »

2019-07-29
Projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej przyjęty w Sejmie

Sejm 19 lipca 2019 r. przekazał do dalszych prac w Senacie projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Wprowadzenie zmian ma pomóc uniknąć ograniczeń dostępie do pojemności magazynowej dla podmiotów działających na rynku paliwowym. »

2019-05-24
Od dziś obowiązują nowe przepisy dla branży paliw

Od 24 maja 2019 r. obowiązują nowe regulacje, które obejmują przedsiębiorców związanych z sektorem paliw płynnych. Większość z nowych przepisów dotyczy obowiązków sprawozdawczych. »

2019-05-09
 Walka z aferzystami gospodarczymi w toku – nowelizacja kodeksu karnego i zaostrzanie odpowiedzialności karnej dla przestępców gospodarczych

Projekt nowelizacji z dnia 5 kwietnia 2019 roku (pierwotny projekt z 25 stycznia 2019 roku) przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dotyczący zmian kodeksu karnego, przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności karnej za wiele przestępstw, wprowadzenie nowych typów przestępstw, w tym za czyny, które do tej pory w ogóle nie były karane. Jak argumentuje Ministerstwo Sprawiedliwości, kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przez popełnianiem przestępstw, a jednocześnie były na tyle elastyczne, aby umożliwić orzekanie kar adekwatnych do winy. W kontekście zwiększenia „elastyczności kar”, należy wskazać na modyfikację granic terminowej kary pozbawienia wolności (od miesiąca do 30 lat) oraz rezygnację z kary 25 lat pozbawienia wolności stanowiącej odrębny rodzaj kary. (Poniżej całość opracowania). »

2019-03-18
Wątpliwości dotyczące nowych zasad odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Świat prawniczy żyje teraz projektem ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, który został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do dalszych prac w Sejmie w styczniu 2019 r. Zmiany obowiązujących zasad są niewątpliwie konieczne, gdyż obecna ustawa nie funkcjonuje w praktyce. Wskazują na to przytaczane liczby spraw prowadzonych wobec podmiotów zbiorowych. W roku 2013 wpłynęło do sądów 26 spraw, w 2014 r. – 31 spraw, w 2015 r. – 14 spraw, w 2016 r. – 25 spraw i w 2017 r. – 14 spraw. Istota proponowanych zmian również zasługuje na akceptację. »

2019-03-12
Ciąg dalszy uszczelniania systemu podatkowego - nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

W politykę walki Rządu z szarą strefą i oszustwami wraz z projektem zmian ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, rozszerzoną odpowiedzialnością podatników za nieprawidłowości w ewidencjach podatkowych (błędy w JPK), wpisuję się proponowana nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego ogłoszona przez Rządowe Centrum Legislacji. Projekt nowelizacji przewiduje dużo zmian ukierunkowanych na przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw i wykroczeń skarbowych, ale także zmian umożliwiających skuteczną reakcję na popełniane przestępstwa czy wykroczenia karnoskarbowe. »

Sprawdź ofertę franczyzową SHELL
Partner sekcji
KW Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Sp.k.
Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.