Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Ważny dla wszystkich przedsiębiorców wyrok TK w sprawie podatku od nieruchomości

e-petrol.pl
2021-03-31 / 08:50
Ważny dla wszystkich przedsiębiorców wyrok TK w sprawie podatku od nieruchomości

Jak informuje zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe, w wyroku z 24. lutego 2021 r. (sygn. SK 39/19) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją RP przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które uzależniają opodatkowanie podatkiem od nieruchomości według wyższych stawek - przewidzianych dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – grunty, budynki i budowle jedynie ze względu na fakt, że pozostają one w posiadaniu przedsiębiorcy.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, grunt, budynek lub budowla mogą zostać opodatkowane podatkiem od nieruchomości jako „związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” wyłącznie w przypadku, gdy są faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Stąd według wyższych stawek podatku od nieruchomości nie mogą być opodatkowywane pozostające w posiadaniu przedsiębiorcy grunty, budynki i budowle, które:

  1. nie są faktycznie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej; lub
  2. nie mogą być nawet potencjalnie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

W praktyce Wyrok TK oznacza, że przedsiębiorcy, którzy mimo posiadania nieruchomości nie wykorzystują ich faktycznie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej mogą opodatkowywać je na następujących zasadach:

  1. grunty – według stawki blisko dwa razy niższej niż stawka właściwa dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  2. budynki – według stawki blisko trzy razy niższej niż stawka właściwa dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  3. budowle – nie opodatkowywać ich podatkiem od nieruchomości w ogóle.

W celu ustalenia czy rozstrzygnięcie przedstawione w Wyroku TK uprawnia Państwa przedsiębiorstwa do deklarowania podatku od nieruchomości w niższych wysokościach lub odzyskania nadpłaconego podatku konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji faktycznego sposobu wykorzystywania ich nieruchomości, z uwzględnieniem okoliczności takich jak miejsce położenia i charakter danej nieruchomości, sposób jej ujęcia w ewidencji środków trwałych, stan techniczny obiektu budowalnego oraz zakres prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności gospodarczej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani ustaleniem jaki wpływ na Państwa przedsiębiorstwo ma niniejszy Wyrok TK, to Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe zaprasza do kontaktu.

Opracowanie

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie Redakcji
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Partner sekcji
Instytut Nafty i Gazu

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.