Krótka opowieść o powstrzymaniu mafii paliwowej w Polsce
2018-11-07 06:50 | e-petrol.plCałkiem nie tak dawno temu, bo jeszcze przed 2016 rokiem, główną bolączką polskiej branży paliwowej była działalność zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem paliwem, co w konsekwencji prowadziło do zaniżenia wpływów z podatku VAT do budżetu państwa.

Ustawa z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zwana potocznie pakietem paliwowym, miała na celu utrudnienie dokonywania wyłudzeń podatku VAT. Ustawa wprowadziła zmiany w szeregu obowiązujących aktów prawnych regulujących obrót paliwami ciekłymi - Prawo energetyczne, ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz w ustawie o podatku akcyzowym.
Pod pojęciem pakietu przewozowego należy rozumieć ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która obowiązuje od 18 kwietnia 2017 r. Pakiet przewozowy nakłada konieczność cyfrowej rejestracji transportu towarów uznanych przez ustawodawcę za wrażliwe - w tym oczywiście paliwa płynne oraz m.in. susz tytoniowy i alkohol. Rejestracja transportu towarów możliwa jest za pomocą systemu SENT udostępnianego przez Krajową Administrację Skarbową na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). W zgłoszeniu należy podać m.in. planowaną datę rozpoczęcia transportu, rodzaj i masę transportowanych towarów, planowaną trasę, jak też dane o podmiotach biorących udział w transportowaniu towarów.
System SENT obejmuje zarówno podmiot obierający i wysyłający towary jak i przewoźnika oraz kierowcę dokonującego fizycznego transportu towarów. System SENT umożliwia zatem monitoring przewożonych towarów za każdym etapie – poczynając od wysyłki towaru, przez jego transport do miejsca docelowego, na odbiorze przez uprawniony podmiot kończąc. Wprowadzenie kompleksowego systemu monitorowania transportu towarów wrażliwych na każdym jego etapie, pozwoliło organom skarbowym na ograniczenie ilości kontroli przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności.
Marzec 2017 roku przyniósł również kamienie milowe w funkcjonowaniu polskiej administracji skarbowej. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) miała na celu skonsolidowanie Administracji Podatkowej, Służby Celnej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej. W założeniu, zacieśnienie współpracy pomiędzy wyspecjalizowanymi jednostkami pod jednym szyldem miało zapewnić stabilność finansów publicznych oraz możliwość świadczenia przez KAS usług wysokiej jakości. Stworzenie jednego wyspecjalizowanego organu do walki z wyłudzeniami niewątpliwie przyczyniło się do poprawy skuteczności ścigania przestępstw skarbowych.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów oraz Najwyższej Izby Kontroli, wyniki reformy zaobserwować można już w pierwszym roku od powołania do życia KAS. W szczególności Ministerstwo Finansów oraz NIK wskazują na spadek liczby kontroli przy jednoczesnym wzroście wpłat do budżetu. Podejmowane przez KAS działania pozwoliły na wykrycie nieprawidłowości u ponad 75% kontrolowanych podmiotów.
Do listy sukcesów KAS należy dodać udaną współpracę z innymi służbami - Policją, CBA, ABW, CBPŚ– która pozwoliła na rozbicie grup przestępczych zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT w drodze tzw. przestępstw karuzelowych.
Powodem sukcesów KAS jest stworzenie i umożliwienie wykorzystania funkcji analitycznych i systemowych rozwiązań. Podstawowymi narzędziami do wykrywania nadużyć w podatku VAT są Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) wraz z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy danych w nich zawartych. Analizą danych oraz rozwojem funkcji analitycznych zajmuje się powołana do życia w czerwcu 2016 r. specjalna spółka – Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o. Zadaniem Spółki jest dostarczanie nowoczesnych, skutecznych i przyjaznych użytkownikom narzędzi dedykowanych Krajowej Administracji Skarbowej. Spółka zajmuje się m.in. tworzeniem i przetwarzaniem baz danych, jak też projektowaniem aplikacji dla podatników i KAS (przykładowo: Analizator JPK).
Natomiast odpowiedzialność karna skarbowa zależeć będzie od czynu zabronionego:
- bezpodstawny zwrot podatku – kara grzywny do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie,
- wystawianie lub posługiwanie się nierzetelnymi fakturami – kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obie te kary łącznie,
- oszustwo podatkowe – kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie.
Opracowanie:

Anna Gonkowska - konsultant podatkowy
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.k.
www.krajpodatkowy.ostrowski-legal.net
www.ostrowski-legal.net
Więcej w kategorii

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.
2023-12-05 / 09:41 | Aktualności prawne

Webinarium „Paliwa ciekłe 2024 – jakich zmian podatkowych i regulacyjnych należy się spodziewać?”
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe - partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl zaprasza do udziału w webinarium poświęconemu praktycznym skutkom zmian w przepisach podatkowych i regulacyjnych, które czekają od nowego roku przedsiębiorców z branży paliw ciekłych (oleje napędowe, benzyny silnikowe, gaz płynny LPG).
2023-12-01 / 09:29 | Aktualności prawne

E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw
Benzyna E10 zawiera do 10 proc. biokomponentu w postaci alkoholu etylowego produkowanego z biomasy np. z kukurydzy, trzciny cukrowej czy pszenicy. Jest to zatem paliwo o zmniejszonej ilości paliw kopalnych, co pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W artykule przeczytasz o własnościach etanolu, zaletach jego stosowania i ryzykach związanych z dystrybucją tego paliwa.
2023-11-14 / 12:14 | SP Jakość i normy paliw

Trwają konsultacje podatkowe struktur JPK_V7M(3) i JPK_V7K(3)
Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach podatkowych dotyczących plików JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie.
2023-11-09 / 12:15 | Aktualności prawne

Nowa technika znakowania paliw
Z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów wynika, że od 19 stycznia 2024 r. obowiązywać zacznie nowy znacznik dla olejów napędowych wykorzystywanego do celów opałowych, jednocześnie wycofany będzie stary. Wyjaśniono, że zmiana ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania.
2023-11-09 / 09:39 | Aktualności prawne
Opracowania tematyczne

E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw
Benzyna E10 zawiera do 10 proc. biokomponentu w postaci alkoholu etylowego produkowanego z biomasy np. z kukurydzy, trzciny cukrowej czy pszenicy. Jest to zatem paliwo o zmniejszonej ilości paliw kopalnych, co pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W artykule przeczytasz o własnościach etanolu, zaletach jego stosowania i ryzykach
2023-11-14 12:14 | SP Jakość i normy paliw

Faktury ustrukturyzowane
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotował bardzo dokładne opracowanie zmian do ustawy o VAT wynikających z ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 11 sierpnia 2023, poz. 1598).
2023-08-18 12:02 | SP Akcyza

Wdrożenie dyrektywy ECN+. Wybrane zmiany w prawie ochrony konkurencji i konsumentów
Wdrożenie dyrektywy ECN+ (dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1 z dnia 11 grudnia 2018 r. mającej na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawień w celu skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego, Dz. Urz. UE L 11 z 14.01.2019 r.), niesie za sobą
2023-05-11 10:23 | SP Działalność gospodarcza

Stawki podatków paliwowych i opłat w 2023 r.
Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przygotowała zestawienie obowiązujących stawek VAT, akcyzy i opłaty paliwowej od 1 stycznia 2023 r.
2023-01-02 12:15 | SP Akcyza

Podatek od przerzuconych zysków
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że za 2022 rok część podatników CIT będzie miało obowiązek zapłaty 19 proc. podatku od tzw. przerzuconych dochodów.
2023-01-02 11:56 | SP Akcyza

Mikrobiologia paliw – pobieranie próbek i badania laboratoryjne
Światowe koszty związane z usuwaniem skutków skażeń mikrobiologicznych wynoszą rocznie >10 bilionów USD. W skład mikroflory stanowiącej zanieczyszczenie paliw wchodzą najczęściej grzyby pleśniowe, drożdże i bakterie tlenowe lub beztlenowe.
2023-01-02 11:38 | SP Jakość i normy paliw
Polecamy

Anwim chce przejąć stacje paliw na Śląsku
Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikowano informację o zamiarze nabycia przez Anwim S.A. stacji paliw należących do Elbah II Sp. z o.o.
2023-12-05 / 09:51 | Z kraju

Rozbita grupa oszustów obracająca olejem posmażalniczym
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że w ramach skoordynowanej akcji wielu służb zatrzymano 15 osób podejrzanych o oszustwa podatkowe w obrocie olejem posmażalniczym.
2023-12-05 / 09:50 | Biopaliwa

Przybyło nowych aut zarejestrowanych w Polsce
IBRM Samar, powołując się na dane CEPiK, podał, że liczba rejestracji nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony wzrosła o 18,74 proc. r/r i wyniosła 47 162 szt. w listopadzie 2023 r.
2023-12-05 / 09:46 | Z kraju
Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu
Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.
2023-12-05 / 13:04 | Ze świata

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu
Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.
2023-12-05 / 12:59 | Ze świata

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane
Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.
2023-12-05 / 12:58 | Ze świata

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy
Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.
2023-12-05 / 12:40 | Ze świata

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
2023-12-05 / 09:48 | Z kraju

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.
2023-12-05 / 09:41 | Aktualności prawne

Rozszerzenie katalogu kodów paliw ciekłych
Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że 25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
2023-12-05 / 09:36 | Z kraju

Pierwsza ropa z Wenezueli dotrze do Indii w lutym
Indie rozpoczęły zakupy surowców z Wenezueli po tymczasowym zniesieniu amerykańskich sankcji. Co najmniej trzy rafinerie czekają już na przybycie tankowców.
2023-12-05 / 09:32 | Ze świata

Astana zwiększa ceny tranzytu ropy z Rosji
Tranzyt rosyjskiej ropy do Chin i Uzbekistanu przez terytorium Kazachstanu od stycznia będzie droższy.
2023-12-05 / 09:25 | Ze świata