Krótka opowieść o powstrzymaniu mafii paliwowej w Polsce
2018-11-07 06:50 | e-petrol.plCałkiem nie tak dawno temu, bo jeszcze przed 2016 rokiem, główną bolączką polskiej branży paliwowej była działalność zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym obrotem paliwem, co w konsekwencji prowadziło do zaniżenia wpływów z podatku VAT do budżetu państwa.
Ustawa z dnia 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zwana potocznie pakietem paliwowym, miała na celu utrudnienie dokonywania wyłudzeń podatku VAT. Ustawa wprowadziła zmiany w szeregu obowiązujących aktów prawnych regulujących obrót paliwami ciekłymi - Prawo energetyczne, ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz w ustawie o podatku akcyzowym.
Pod pojęciem pakietu przewozowego należy rozumieć ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która obowiązuje od 18 kwietnia 2017 r. Pakiet przewozowy nakłada konieczność cyfrowej rejestracji transportu towarów uznanych przez ustawodawcę za wrażliwe - w tym oczywiście paliwa płynne oraz m.in. susz tytoniowy i alkohol. Rejestracja transportu towarów możliwa jest za pomocą systemu SENT udostępnianego przez Krajową Administrację Skarbową na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). W zgłoszeniu należy podać m.in. planowaną datę rozpoczęcia transportu, rodzaj i masę transportowanych towarów, planowaną trasę, jak też dane o podmiotach biorących udział w transportowaniu towarów.
System SENT obejmuje zarówno podmiot obierający i wysyłający towary jak i przewoźnika oraz kierowcę dokonującego fizycznego transportu towarów. System SENT umożliwia zatem monitoring przewożonych towarów za każdym etapie – poczynając od wysyłki towaru, przez jego transport do miejsca docelowego, na odbiorze przez uprawniony podmiot kończąc. Wprowadzenie kompleksowego systemu monitorowania transportu towarów wrażliwych na każdym jego etapie, pozwoliło organom skarbowym na ograniczenie ilości kontroli przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności.
Marzec 2017 roku przyniósł również kamienie milowe w funkcjonowaniu polskiej administracji skarbowej. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) miała na celu skonsolidowanie Administracji Podatkowej, Służby Celnej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej. W założeniu, zacieśnienie współpracy pomiędzy wyspecjalizowanymi jednostkami pod jednym szyldem miało zapewnić stabilność finansów publicznych oraz możliwość świadczenia przez KAS usług wysokiej jakości. Stworzenie jednego wyspecjalizowanego organu do walki z wyłudzeniami niewątpliwie przyczyniło się do poprawy skuteczności ścigania przestępstw skarbowych.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów oraz Najwyższej Izby Kontroli, wyniki reformy zaobserwować można już w pierwszym roku od powołania do życia KAS. W szczególności Ministerstwo Finansów oraz NIK wskazują na spadek liczby kontroli przy jednoczesnym wzroście wpłat do budżetu. Podejmowane przez KAS działania pozwoliły na wykrycie nieprawidłowości u ponad 75% kontrolowanych podmiotów.
Do listy sukcesów KAS należy dodać udaną współpracę z innymi służbami - Policją, CBA, ABW, CBPŚ– która pozwoliła na rozbicie grup przestępczych zajmujących się wyłudzeniami podatku VAT w drodze tzw. przestępstw karuzelowych.
Powodem sukcesów KAS jest stworzenie i umożliwienie wykorzystania funkcji analitycznych i systemowych rozwiązań. Podstawowymi narzędziami do wykrywania nadużyć w podatku VAT są Jednolite Pliki Kontrolne (JPK) wraz z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy danych w nich zawartych. Analizą danych oraz rozwojem funkcji analitycznych zajmuje się powołana do życia w czerwcu 2016 r. specjalna spółka – Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o. Zadaniem Spółki jest dostarczanie nowoczesnych, skutecznych i przyjaznych użytkownikom narzędzi dedykowanych Krajowej Administracji Skarbowej. Spółka zajmuje się m.in. tworzeniem i przetwarzaniem baz danych, jak też projektowaniem aplikacji dla podatników i KAS (przykładowo: Analizator JPK).
Natomiast odpowiedzialność karna skarbowa zależeć będzie od czynu zabronionego:
- bezpodstawny zwrot podatku – kara grzywny do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie,
- wystawianie lub posługiwanie się nierzetelnymi fakturami – kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obie te kary łącznie,
- oszustwo podatkowe – kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności, albo obie te kary łącznie.
Opracowanie:
Anna Gonkowska - konsultant podatkowy
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.k.
www.krajpodatkowy.ostrowski-legal.net
www.ostrowski-legal.net
Więcej w kategorii
Więcej firm wpłaci na Fundusz Promocji Roślin Oleistych
W czwartek opublikowano projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. W nowych przepisach rozszerzona została grupa podmiotów objętych obowiązkiem wpłat.
2024-08-23 / 09:51 | Aktualności prawne
Rząd doprecyzowuje przepisy dotyczące transportu i obrotu paliwami
Rząd przyspiesza wejście w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT).
2024-08-21 / 09:47 | Aktualności prawne
Opracowania tematyczne
Alert - minimalny podatek a podmioty z branż akcyzowych
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe w alercie podatkowym zwraca uwagę, na jeden z przepisów, który ma szczególne znaczenie z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność w branży wyrobów akcyzowych.
2024-03-18 12:38 | SP Akcyza
Korekta roczna i korekta wieloletnia w JST - przypomnienie o ostatnich zmianach
W związku ze zbliżającym się terminem dokonywania korekt rocznych i korekt wieloletnich w podatku VAT (26. lutego) zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina o zmianach w tym zakresie wprowadzonych pakietem zmian określanym jako SLIM VAT 3.
2024-02-21 08:29 | SP Akcyza
Terminale towarowe zwolnione z podatku od nieruchomości w 2024 r.
Do końca stycznia podatnicy podatku od nieruchomości będący osobami prawnymi są zobowiązani do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2024 - przypomina kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe.
2024-01-16 09:46 | SP Akcyza
Minimalny podatek dochodowy zaczął obowiązywać
Z dniem 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać odroczone dotychczas przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego. Jak wyjaśnia zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe oznacza to, że w 2025 roku pierwsze podmioty będą zobowiązane do zapłaty minimalnego podatku dochodowego za bieżący rok.
2024-01-10 09:48 | SP Akcyza
E10 – od 1 stycznia 2024 na polskich stacjach paliw
Benzyna E10 zawiera do 10 proc. biokomponentu w postaci alkoholu etylowego produkowanego z biomasy np. z kukurydzy, trzciny cukrowej czy pszenicy. Jest to zatem paliwo o zmniejszonej ilości paliw kopalnych, co pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W artykule przeczytasz o własnościach etanolu, zaletach jego stosowania i ryzykach
2023-11-14 12:14 | SP Jakość i normy paliw
Polecamy
Aplikacja lojalnościowa Orlenu z rekordem transakcji
Orlen poinformował, że trwająca przez całe wakacje akcja promocyjna na stacjach koncernu zakończyła się sukcesem i w sierpniu przyniosła najwyższą w historii liczbę 10 mln transakcji z użyciem aplikacji Orlen Vitay.
2024-09-09 / 09:54 | Z kraju
Intermarche z kolejną stacją
Sieć handlowa Intermarche poinformowała, że 2 września uruchomiła nową stację paliw w Koninie. Obecnie w Polsce działa już 71 stacji w barwach Muszkieterów, a niebawem sieć powiększy się o kolejny obiekt w Olsztynie.
2024-09-09 / 09:46 | Z kraju
Irak ogranicza eksport ropy zgodnie z porozumieniem OPEC+
Od 27 sierpnia Irak ograniczył dostawy ropy na rynek światowy do 3,3 mln baryłek dziennie. Redukcja ta potrwa kilka miesięcy, zgodnie ze zobowiązaniami kraju w ramach OPEC+, podało ministerstwo ropy.
2024-09-09 / 09:37 | Ze świata
Pozostałe aktualności
Ukraińcy ponownie zaatakowali składy paliw
W niedzielę siły ukraińskie zaatakowały skład paliw w obwodzie biełgorodzkim na południu Rosji, co skutkowało pożarami tych obiektów - poinformował w niedzielę na Telegramie gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.
2024-09-09 / 09:48 | Ze Wschodu
Shell sprzedaje sieć stacji benzynowych w RPA
Takie spółki jak saudyjski gigant naftowy Saudi Aramco, ADNOC i trader Trafigura wyraziły zainteresowanie zakupem stacji Shell w Republice Południowej Afryki, podają źródła agencji Reutera.
2024-09-09 / 09:42 | Ze świata
Indie i Chiny obniżają ceny paliw
Indie rozważają obniżenie cen benzyny i oleju napędowego, podała telewizja India Today. Na taki krok zdecydowały się już władze chińskie, które podniosły dotacje i ogłosiły spadek hurtowych cen.
2024-09-09 / 09:39 | Ze świata
Bank JPMorgan aktualizuje prognozy cen dla ropy
JPMorgan uważa, że szansa na ograniczenie produkcji została zaprzepaszczona i do końca 2025 roku ceny spadną do 60 USD za baryłkę, jednak jest to cena nie do przyjęcia dla producentów.
2024-09-09 / 09:35 | Ze świata
Strajk w rafinerii Marathon w Detroit może rozprzestrzenić się na inne zakłady
Marathon Petroleum, jeden z największych koncernów naftowych w Stanach Zjednoczonych, niechętnie podejmuje negocjacje ze związkiem zawodowym Teamsters w rafinerii w Detroit po tym, jak kilka dni temu około 200 pracowników podjęło strajk.
2024-09-09 / 09:33 | Ze świata
Potrzebny przegląd przepisów zakazujących silników spalinowych
Włoski minister przemysłu Adolfo Urso uważa, że Komisja Europejska powinna już w przyszłym roku dokonać przeglądu przepisów, które zakazują sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r.
2024-09-09 / 09:32 | Ze świata
Tatnieft zastąpił Lukoil w dostawach do państw UE
Rosyjski koncern z Tatarstanu zaczął dostarczać ropę na Węgry i Słowację przez rurociąg „Przyjaźń” zamiast Lukoilu, który został objęty ukraiński sankcjami.
2024-09-09 / 09:30 | Ze Wschodu