Zmiana zasad wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego
2015-06-22 09:40 | e-petrol.plZ dniem 1 lipca 2015 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające zmiany w zakresie wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, wzoru wniosku o wydanie tych interpretacji oraz sposobu uiszczania opłat od wniosku. Zmiany uregulowane zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (dalej: "Rozporządzenie w sprawie wydawania interpretacji") oraz Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczania opłaty od wniosku (dalej: "Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku").

Obecnie, podatnicy mogą składać wnioski do pięciu dyrektorów izb skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie według właściwości miejscowej, która dla osób fizycznych ustalana jest według miejsca zamieszkania, a dla osób prawnych według adresu siedziby. Nie ma przy tym znaczenia, o jaki podatek zapyta wnioskodawca.
Rozporządzenie w sprawie wydawania interpretacji wprowadza specjalizację rzeczową izb skarbowych uprawnionych do wydawania interpretacji podatkowych. W ramach podziału wyróżnione zostaną cztery specjalizacje podatkowe, tj.: podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od towarów i usług oraz inne podatki.
Poszczególni dyrektorzy izb skarbowych otrzymają specjalizacje dotyczące określonych podatków, a zatem podatnik będzie musiał uważać, żeby skierować wniosek do właściwej izby skarbowej. Może zdarzyć się, że jeśli jeden podatnik będzie zadawał we wniosku pytania np. o podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od spadków i darowizn, będzie musiał złożyć dwa różne wnioski i skierować je do dwóch różnych izb w zależności od specjalizacji rzeczowej danej izby.
Gdzie kierować wniosek od 1 lipca 2015 roku?
Wnioski o wydanie interpretacji podatkowych nadal będą rozpatrywane przez pięć izb skarbowych w Polsce, tj. w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Podatnik z danego województwa będzie jednak zobowiązany do dokonania wyboru właściwej izby skarbowej mając na uwadze, której specjalizacji podatkowej dotyczy przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe.
Nowy wzór wniosków ORD-IN
Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku wprowadza zmiany w formularzu ORD-IN, których celem jest dostosowanie wzoru wniosku do zmian w zakresie właściwości organów upoważnionych do wydawania interpretacji.
Do wzoru wniosku wprowadzone zostały objaśnienia dotyczące właściwości poszczególnych izb skarbowych wydających interpretacje w celu ułatwienia wnioskodawcom ustalenia organu właściwego do wydania interpretacji indywidualnej.
Opłata od wniosku
Opłatę od wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji będzie można wpłacać jedynie na rachunek bankowy właściwego organu podatkowego, do którego składany jest wniosek, a zatem zrezygnowano z obsługi kasowej opłat od wniosku. Opłatę należy wnieść w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Bez zmian pozostaje wysokość opłaty za wydanie interpretacji i wynosić będzie ona nadal 40 zł. Jak dotychczas, gdy w jednym wniosku o wydanie interpretacji znajdą się odrębne stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe, konieczne będzie wniesienie opłaty od każdego przedstawionego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Komentarz DLA Piper
Obecne zasady składania wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, według których izby skarbowe niezależnie od siebie wydają rozstrzygnięcia w zakresie wszystkich podatków, często prowadzi do sytuacji, w których dane zagadnienie podatkowe jest rozstrzygane odmiennie albo nawet sprzecznie przez poszczególne izby skarbowe. W konsekwencji, w obrocie prawnym funkcjonują interpretacje podatkowe dotyczące tego samego zagadnienia. zawierające odmienne rozstrzygnięcia. Powoduje to liczne spory między podatnikami a fiskusem.
Nadchodzące zmiany należy oceniać pozytywnie, jako krok w stronę zapewnienia podatnikowi gwarancji uzyskania rzetelnego rozstrzygnięcia jego problemu w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Przypisanie konkretnej specjalizacji podatkowej danej izbie skarbowej powinno zapobiec odmiennemu interpretowaniu danego zagadnienia np. z zakresu podatku VAT w wydawanych interpretacjach indywidualnych.
Opracowanie

Associate
DLA Piper Wiater sp.k.
Więcej w kategorii

Opublikowano jednolity tekst ustawy o jakości paliw
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, z 23 czerwca 2022 r. pod poz. 1315 ogłoszono Obwieszczenie Marszałka Sejmu z 13 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
2022-06-24 / 08:52 | Aktualności prawne

Alert prawny: nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję – w zakresie dotyczącym branży paliwowej
Omawiane przepisy zostały wprowadzone rozporządzeniem Rady (UE) nr 2022/879 z dnia 3 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE L nr 153 z 03.06.2022 r., str. 53-74).
2022-06-14 / 09:35 | ALERT podatkowy

Alert: Uzyskaj nawet 1.125 euro na zgłoszenie unijnego znaku towarowego
Urząd Europejski ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchomił nową edycję Funduszu „Idee Powered for Business” – jest to program wsparcia finansowego dla ochrony znaków towarowych, wzorów i patentów w sektorze MŚP. Wsparcie z Funduszu ograniczone jest do MŚP z siedzibą na terenie Unii Europejskiej.
2022-05-11 / 09:24 | Aktualności prawne
Opracowania tematyczne

Zmiany w przepisach akcyzowych i praktyka ich stosowania
Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl - Kancelaria Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe w dniu 27 kwietnia 2022 r. przeprowadziła cykliczną konferencję akcyzową. Była ona poświęcona przede wszystkim ostatnim i nadchodzącym zmianom w przepisach akcyzowych oraz najciekawszym bieżącym zagadnieniom z praktyki ich stosowania. Poniżej przedstawiamy
2022-04-29 11:15 | SP Akcyza

Skutki obecności nietypowych substancji organicznych w oleju napędowym z dodatkiem biokomponentu
Handlowy olej napędowy w Polsce podlega systematycznej ocenie pod względem spełnienia wymagań aktualnej specyfikacji PN-EN 590+A1:2017-06. Zapisane we wspominanej normie wymagania dla parametrów takich jak między innymi: skład frakcyjny, temperatura zapłonu, gęstość, zawartość siarki, czy też zawartość wielopierścieniowych
2022-04-13 12:16 | SP Jakość i normy paliw

e-Doręczenia – rewolucyjne zmiany w komunikacji z podmiotami publicznymi
Z dniem 5 października 2021 r. weszła w życie ustawa o doręczeniach elektronicznych, na podstawie której nałożono na przedsiębiorców oraz podmioty publiczne obowiązek elektronicznej wymiany korespondencji („e-Doręczenia”).
2022-03-25 13:13 | SP Działalność gospodarcza

Wdrożenie benzyny w formule E10 na rynek krajowy
Opublikowana w 2018 r. dyrektywa 2018/2001 (RED II) wyznacza cel 32 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w 2030 roku, w tym 14 proc. w transporcie oraz 40 proc. redukcję CO2. Cel OZE w transporcie będzie zrealizowany z wykorzystaniem 3,5 proc. biopaliw wyprodukowanych z surowców z załącznika IX do tej dyrektywy i przy ograniczeniu
2022-01-10 10:47 | SP Jakość i normy paliw

Rosnące ceny paliw – w kontekście waloryzacji wynagrodzenia w zamówieniu publicznym
Koniec 2021r. upływa pod znakiem rozpędzającej się z miesiąca na miesiąc inflacji nabierającej rozmiarów niespotykanych od początków tysiąclecia, której jednym z kluczowych czynników napędowych jest wysoka cena benzyny na stacjach paliw, dochodząca lub przekraczająca psychologiczną barierę 6zł za litr benzyny 95. To z kolei
2021-11-19 12:26 | SP Zamówienia publiczne

Koniec podróży służbowych kierowców w transporcie
Obecnie podróż służbowa kierowcy to każde zadanie służbowe polegające na wykonaniu na polecenie pracodawcy przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba lub inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę lub wyjazdu poza tą miejscowość w celu wykonania przewozu drogowego.
2021-10-21 09:35 | SP Prawo Pracy
Polecamy

Tańsze paliwo na wakacje od Orlenu
Daniel Obajtek w piątek na Twitterze ogłosił promocję cen paliwa na wakacje. Rabat wyniesie 30 gr na litrze i będzie skierowany wyłącznie do posiadaczy aplikacji programu lojalnościowego i użytkowników kart Vitay.
2022-06-24 / 13:22 | Z kraju

Zatrzymano złodzieja ze stacji paliw
Stacje benzynowe w Rzeszowie i okolicach od początku czerwca zgłaszały na policję kradzieże paliw. Policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który okradał obiekty w Rzeszowie i Tyczynie.
2022-06-24 / 09:36 | Z kraju

Załoga rafinerii TotalEnergies zamierza strajkować
Francuski związek zawodowy CGT planuje rozpocząć w piątek 24-godzinny strajk w niektórych rafineriach TotalEnergies we Francji po tym, jak rozmowy z dyrektorem generalnym Patrickiem Pouyanne w środę nie powiodły się, powiedział agencji Reutera przedstawiciel CGT Thierry Defresne.
2022-06-24 / 09:33 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Austriacki koncern poinformował, że poczyniono znaczne postępy w zakresie alternatywnego systemu dostaw paliw na rynek – spodziewane przywrócenie do pełnego wykorzystania zakładu w Schwechat jest planowane w drugiej połowie III kwartału 2022 r.
2022-06-24 / 13:25 | Ze świata

e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 złotych.
2022-06-24 / 10:16 | Biuletyn Tydzień na Rynku Paliw

Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Brytyjski rząd wciąż „dopracowuje szczegóły” ogłoszonego w zeszłym miesiącu specjalnego podatku, który chce nałożyć na producentów ropy i gazu działających na Morzu Północnym.
2022-06-24 / 09:31 | Ze świata

Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Producent ropy i gazu Hess Corp spodziewa się oddać w przyszłym miesiącu czwartą platformę wiertniczą w łupkach Bakken w Północnej Dakocie, powiedział w czwartek dyrektor generalny John Hess, co oznacza, że operatorzy dążą do większego wzrostu produkcji w kontekście bardzo wysokich cen ropy.
2022-06-24 / 09:28 | Ze świata

Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.
2022-06-24 / 09:23 | Ze świata

UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.
2022-06-24 / 09:19 | Ze świata

Przypadkiem ujawniono złodziei paliwa
Piotrkowski patrol ruchu drogowego interweniował w sprawie dachowania pojazdu. Jak się na miejscu okazało, kierująca i pasażer mieli na sumieniu także kradzieże paliwa. Podano, że wkrótce oboje odpowiedzą przed sądem za te przestępstwa.
2022-06-24 / 09:12 | Z kraju

Powstanie pierwszy port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych
Orlen Neptun, spółka odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście.
2022-06-24 / 09:05 | Z kraju

Opublikowano jednolity tekst ustawy o jakości paliw
W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, z 23 czerwca 2022 r. pod poz. 1315 ogłoszono Obwieszczenie Marszałka Sejmu z 13 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
2022-06-24 / 08:52 | Aktualności prawne