Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Zmiana kodu CN dla oleju napędowego - od 1 stycznia 2025 r.

W ostatnich dniach na stronach RCL pojawił się projekt zmiany rozporządzenia zawierającego wykaz kodów CN paliw podlegających koncesjonowaniu. Jak zauważa kancelaria Cabaj Kotala – partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl, istotą tego projektu jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego zmian wynikających z aktualizacji Nomenklatury Scalonej CN, przyjętych na poziomie unijnym kilka tygodni temu.

Zmiany polegają one na całkowitej likwidacji dotychczasowego kodu CN oleju napędowego bez zawartości biokomponentów (CN 2710 19 43) i zastąpienie go dwoma nowymi kodami (CN 2710 19 42 i 44). Klasyfikacja oleju napędowego z zawartością biokomponentów (CN 2710 20 11) pozostanie natomiast bez zmian.

Pełna treść tego projektu dostępna jest pod adresem: LINK.

Zgodnie z obecnymi założeniami ma on zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 r., a więc w tym samym momencie co zmiany w samej Nomenklaturze Scalonej. Jeśli tak się faktycznie stanie, to wszyscy przedsiębiorcy mający w swoich koncesjach (WPC, OPC, OPZ, MPC) olej napędowy o kodzie CN 2710 19 43 będą obowiązani w terminie do 31 stycznia 2025 r. złożyć wnioski do URE o zmianę tych koncesji. Brak takiego działania uniemożliwi bowiem dalsze prowadzenie działalności w zakresie tego wyrobu.

Eksperci z kancelarii zaznaczyli jednocześnie, że aktualizacja kodu CN dla oleju napędowego może powodować poważne wątpliwości co do konieczności wypełniania niektórych obowiązków publicznoprawnych po 1 stycznia 2025 r. W szczególności chodzi o zapłatę opłaty emisyjnej oraz wymogi z zakresu efektywności energetycznej – zakres przedmiotowy obu tych obowiązków obejmuje „znikający” obecnie kod CN 2710 19 43. Jeśli więc jeszcze w tym roku ustawy te nie zostaną zaktualizowane, to nie jest jasne na jakich zasadach przedsiębiorcy działający od stycznia 2025 r. na nowych kodach (CN 2710 19 42 i 44) mają wskazane obowiązki wypełniać.

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe przypomina, że m.in. właśnie te kwestie będą omówione na szkoleniu (webinarium), w dniu 17 grudnia 2024 r. „Paliwa ciekłe 2025 – jakich zmian podatkowych i regulacyjnych należy się spodziewać?”


Opracowanie:

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe
https://cabajkotala.com

Zadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za konflikt na Bliskim Wschodzie

e-petrol.pl: kierowcy zapłacą za konflikt na Bliskim Wschodzie

Ceny paliw na stacjach przed długim czerwcowym weekendem nie zmieniają się istotnie, ale to cisza przed burzą. Konflikt pomiędzy Izraelem i Iranem przełożył się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej i paliw gotowych na światowych giełdach, a te zmiany szybko odczują kierowcy w Polsce, szczególnie ci tankujący olej napędowy.

Sibur szuka odbiorców w Azji

Sibur szuka odbiorców w Azji

Sibur, największy rosyjski producent i eksporter LPG, podwoił załadunek tego gazu przez bałtycki port Ust-Ługa w okresie styczeń-maj 2025 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2024 r. Łączna wartość załadunków wzrosła do 418 tys. ton.

Rząd chce skrócić termin zwrotu VAT

Rząd chce skrócić termin zwrotu VAT

Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma pozwolić na uproszczenie i stopniowe wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Prezes Orlenu też kupuje akcje

Prezes Orlenu też kupuje akcje

Ireneusz Fąfara, prezes płockiego koncernu, podobnie jak członkowie zarządu – Magdalena Bartoś i Marcin Wasilewski, zainwestował w ostatnich dniach w akcje spółki.

Przeprosił, ale trafi do aresztu

Przeprosił, ale trafi do aresztu

W nocy z 14 na 15 czerwca 2025 roku 33-letni mężczyzna napadł na stację paliw w Skierniewicach. Grożąc przedmiotem przypominającym broń, zażądał gotówki i papierosów, po czym odjechał.

Dostawy ropy i gazu do Turcji nie są zagrożone

Dostawy ropy i gazu do Turcji nie są zagrożone

Minister energetyki Turcji Alparslan Bayraktar zapewnił, że Ankara nie przewiduje problemów z zabezpieczeniem dostaw ropy i gazu dla krajowego rynku, mimo eskalacji konfliktu między Izraelem a Iranem.

Mitsui OSK kontynuuje żeglugę w Zatoce Perskiej

Mitsui OSK kontynuuje żeglugę w Zatoce Perskiej

Japońska firma żeglugowa Mitsui OSK Lines, druga co do wielkości w kraju, prowadzi normalne operacje w Zatoce Perskiej, choć uważnie monitoruje rozwój sytuacji geopolitycznej – poinformował prezes spółki Takeshi Hashimoto podczas konferencji Energy Asia w Kuala Lumpur.

PERN rozszerza współpracę z Naftoserwisem

PERN rozszerza współpracę z Naftoserwisem

Operator infrastruktury przesyłowej – spółka PERN zacieśnia współpracę z Naftoserwisem w zakresie obsługi infrastruktury magazynowej ropy naftowej. Na mocy nowego aneksu do umowy, do końca 2028 roku Naftoserwis może zostać zaangażowany w czyszczenie nawet 35 dodatkowych zbiorników.

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.