Shell Franczyza

Limit kosztów usług niematerialnych - możliwość uzyskania zwrotu podatku

Z początkiem tego roku został uchylony art. 15e ustawy o CIT, który ograniczał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określonych kategorii wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

Przepis ten od początku budził wiele problemów i wątpliwości, co do tego jakie kategorie wydatków podlegają ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów oraz wysokości limitu tych kosztów. Konsekwencją problemów jakie budził ten przepis było właśnie jego uchylenie przez ustawodawcę.

Czy to oznacza, że podatnicy powinni zapomnieć o problemie?
W ocenie Kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe uchylenie tego przepisu nie oznacza, że podatnicy powinni zapomnieć o problemach jakie się z nim wiązały oraz o dodatkowym podatku (często nie małym) jaki musieli płacić w związku z ograniczeniem kosztów. Wręcz przeciwnie, zwracamy uwagę, że od pewnego czasu sądy administracyjne, a w ślad za nimi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zaczęły wydawać korzystne dla podatników rozstrzygnięcia, które stwierdzają, że określone wydatki wcześniej traktowane jako podlegające limitowi tak naprawdę temu limitowi nie powinny podlegać.

Co to oznacza w praktyce?
Oznacza to, że podmioty, które stosowały ten limit w latach 2018-2021 powinny zweryfikować, jakie wydatki na rzecz podmiotów powiązanych uwzględniały w limicie, gdyż możliwe jest że część z tych kosztów powinna być uwzględniona w kalkulacji CIT, a zatem podatek za dany rok powinien być niższy.

A co jeżeli przepis od początku był sprzeczny z prawem Unijnym?

W ocenie kacelarii tak właśnie było, a to oznacza, że podatnicy nie powinni stosować żadnego ograniczenia wynikającego z art. 15e ustawy o CIT i zaliczać w koszty całość wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

W tym zakresie eksperci zwracają uwagę, że w odniesieniu do podobnych przepisów obowiązujących w Szwecji, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok (C 484/19) uznający szwedzkie przepisy ograniczające możliwość zaliczenia do kosztów części wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych z siedzibą poza terytorium Szwecji za niezgodne ze swobodą przedsiębiorczości.

Dlaczego te przepisy są podobne i dają szansę dla polskich podatników?
Zgodnie z polskimi przepisami, limit wynikający z art. 15e ustawy o CIT nie miał zastosowania, jeśli wydatki były ponoszone przez spółkę tworzącą podatkową grupę podatkową na rzecz innej spółki z grupy. Co jednak istotne jej członkami zgodnie z ustawą mogły być jedynie spółki z siedzibą na terytorium Polski.

Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe uważa zatem, że również w tym przypadku swoboda przedsiębiorczości zostaje naruszona, gdyż dyskryminowane są podmioty z siedzibą poza terytorium Polski. W ocenie ekspertów istnieje zatem uzasadniona podstawa do uzyskania nadpłaty podatku za cały okres pomiędzy 2018 a 2021 rokiem, w tym zakresie w którym podatnicy stosowali ograniczenie wynikające z art. 15e ustawy o CIT.

Co dalej?

Eksperci z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe zauważają, że bez względu na to, czy chcieliby Państwo jedynie zawęzić kategorię wydatków podlegających limitowi, czy też całkowicie wyłączyć stosowanie art. 15e ustawy o CIT i włączyć do kosztów uzyskania przychodu wszystkie wydatki, które zostały ograniczone na podstawie tej regulacji, konieczne będzie złożenie odpowiednich wniosków o zwrot podatku.

Kancelaria pozostaje do dyspozycji gdyby byli Państwo zainteresowani weryfikacją kosztów, które podlegały ograniczeniu na podstawie art. 15e ustawy o CIT lub też całkowitym wyłączeniem stosowania tego przepisu i uzyskaniem zwrotu podatku za lata 2018-2021.


Kontakt:
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo PodatkoweZadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS
Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Polecamy

Prezes Orlen Południe odwołany

Prezes Orlen Południe odwołany

Rada nadzorcza Orlen Południe podjęła 18 kwietnia uchwałę w sprawie odwołania Marcina Reja z funkcji prezesa spółki.

Powrócą sankcje naftowe na Wenezuelę

Powrócą sankcje naftowe na Wenezuelę

W środę administracja USA oświadczyła, że nie przedłuży wygasającej w czwartek licencji, która w znacznym stopniu złagodziła wenezuelskie sankcje naftowe. Tego samego dnia wydała tylko zastępczą licencję, dającą firmom 45 dni na zakończenie działalności i transakcji w Wenezueli.

Niechętnie rezygnujemy z samochodów z silnikiem diesla

Niechętnie rezygnujemy z samochodów z silnikiem diesla

Spadek krajowej sprzedaży diesli w Polsce jest czterokrotnie wolniejszy niż w całej Unii Europejskiej i wynosi jedynie 4,2 proc w ujęciu rok do roku – podaje dziennik "Rzeczpospolita". Tempo spadku rejestracji samochodów benzynowych w Polsce jest natomiast blisko dwukrotnie szybsze niż średnia unijna.

Prokuratura bada wiele spraw dotyczących Orlenu

Prokuratura bada wiele spraw dotyczących Orlenu

Prokuratura Krajowa poinformowała Polską Agencję Prasową, że w kwestii Orlenu badane są m.in. fuzja z Lotosem i zbycie 30 proc. udziałów na rzecz spółki Saudi Aramco, podejrzenia zaniżania cen paliw oraz niegospodarności w związku z procesem połączenia z PGNiG S.A. Wątków związanych z płockim koncernem jest jednak wiele więcej.

Ze stacji paliw mogą zniknąć napoje alkoholowe

Ze stacji paliw mogą zniknąć napoje alkoholowe

Na prośbę premiera Donalda Tuska analizowana jest propozycja wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Minister zdrowia Izabela Leszczyna na antenie Radia Zet powiedziała, że jej zdaniem alkohol w ogóle nie powinien być dostępny na stacjach paliw.

MFW prognozuje spadek średniej ceny ropy

MFW prognozuje spadek średniej ceny ropy

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) spodziewają się spadku średniej ceny ropy w tym roku do 78,6 USD za baryłkę.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

We wtorek wieczorem Orlen w komunikacie podał, że 16 kwietnia 2024 roku rada nadzorcza spółki powołała w skład zarządu trzy osoby, które obejmą stanowiska z dniem 1 maja 2024 r.

Indyjska rafineria poszukuje kupca na amerykańską ropę

Indyjska rafineria poszukuje kupca na amerykańską ropę

Największa prywatna rafineria w Indiach, Reliance Industries, próbowała odsprzedać innym potencjalnym nabywcom w Azji amerykańską ropę WTI Midland z załadunkiem w maju, podają źródła agencji Bloomberg.

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

Pierwsza od pięciu tygodni obniżka detalicznych cen benzyny może cieszyć kierowców, ale napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie, która może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej, nie pozwala patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Kazachstan zabiega o dywersyfikację szlaków eksportu ropy i chce zbudować rurociąg na dnie Morza Kaspijskiego.

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Rejestracja przewoźników morskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hongkongu jest relatywnie łatwa, dlatego spedytorzy objęci sankcjami są szybko zastępowani nowymi.

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Ze względu na podnoszący się poziom wody zamknięto już ponad 600 odwiertów produkcyjnych w Aktobe i Atyrau w Kazachstanie.

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

W czwartek na antenie TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka ocenił, że wycofanie się z fuzji Orlenu z Lotosem jest obecnie niemożliwe.

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

Prezes PERN Mirosław Skowron przekazał w czwartek, że spółka planuje budowę terminala chemicznego na terenach w pobliżu Naftoportu.

Kontrolerzy NIK sprawdzą dokumentację fuzji Orlenu i Lotosu

Kontrolerzy NIK sprawdzą dokumentację fuzji Orlenu i Lotosu

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) weszli w czwartek do Orlenu, aby sprawdzać dokumentację związaną z fuzją Lotosu i Orlenu – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Działania NIK są dalszym ciągiem kontroli związanej z bezpieczeństwem paliwowym.

Saudyjczycy w lutym nieznacznie zwiększyli wydobycie ropy

Saudyjczycy w lutym nieznacznie zwiększyli wydobycie ropy

Produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej w lutym w porównaniu do stycznia nieznacznie wzrosła – zaledwie o 0,6 proc., a eksport wzrósł jeszcze mniej – o 0,3 proc., obliczył JODI (Joint Organisations Data Initiative).

Nowy zarząd BP redukuje zatrudnienie

Nowy zarząd BP redukuje zatrudnienie

Zgodnie z planami nowego dyrektora generalnego firmy BP, Murraya Auchinclossa, zrestrukturyzowano kadrę kierowniczą wyższego szczebla.