Shell Franczyza

Limit kosztów usług niematerialnych - możliwość uzyskania zwrotu podatku

Z początkiem tego roku został uchylony art. 15e ustawy o CIT, który ograniczał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określonych kategorii wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

Limit kosztów usług niematerialnych - możliwość uzyskania zwrotu podatku
Przepis ten od początku budził wiele problemów i wątpliwości, co do tego jakie kategorie wydatków podlegają ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów oraz wysokości limitu tych kosztów. Konsekwencją problemów jakie budził ten przepis było właśnie jego uchylenie przez ustawodawcę.

Czy to oznacza, że podatnicy powinni zapomnieć o problemie?
W ocenie Kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe uchylenie tego przepisu nie oznacza, że podatnicy powinni zapomnieć o problemach jakie się z nim wiązały oraz o dodatkowym podatku (często nie małym) jaki musieli płacić w związku z ograniczeniem kosztów. Wręcz przeciwnie, zwracamy uwagę, że od pewnego czasu sądy administracyjne, a w ślad za nimi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, zaczęły wydawać korzystne dla podatników rozstrzygnięcia, które stwierdzają, że określone wydatki wcześniej traktowane jako podlegające limitowi tak naprawdę temu limitowi nie powinny podlegać.

Co to oznacza w praktyce?
Oznacza to, że podmioty, które stosowały ten limit w latach 2018-2021 powinny zweryfikować, jakie wydatki na rzecz podmiotów powiązanych uwzględniały w limicie, gdyż możliwe jest że część z tych kosztów powinna być uwzględniona w kalkulacji CIT, a zatem podatek za dany rok powinien być niższy.

A co jeżeli przepis od początku był sprzeczny z prawem Unijnym?

W ocenie kacelarii tak właśnie było, a to oznacza, że podatnicy nie powinni stosować żadnego ograniczenia wynikającego z art. 15e ustawy o CIT i zaliczać w koszty całość wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.

W tym zakresie eksperci zwracają uwagę, że w odniesieniu do podobnych przepisów obowiązujących w Szwecji, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok (C 484/19) uznający szwedzkie przepisy ograniczające możliwość zaliczenia do kosztów części wydatków ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych z siedzibą poza terytorium Szwecji za niezgodne ze swobodą przedsiębiorczości.

Dlaczego te przepisy są podobne i dają szansę dla polskich podatników?
Zgodnie z polskimi przepisami, limit wynikający z art. 15e ustawy o CIT nie miał zastosowania, jeśli wydatki były ponoszone przez spółkę tworzącą podatkową grupę podatkową na rzecz innej spółki z grupy. Co jednak istotne jej członkami zgodnie z ustawą mogły być jedynie spółki z siedzibą na terytorium Polski.

Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe uważa zatem, że również w tym przypadku swoboda przedsiębiorczości zostaje naruszona, gdyż dyskryminowane są podmioty z siedzibą poza terytorium Polski. W ocenie ekspertów istnieje zatem uzasadniona podstawa do uzyskania nadpłaty podatku za cały okres pomiędzy 2018 a 2021 rokiem, w tym zakresie w którym podatnicy stosowali ograniczenie wynikające z art. 15e ustawy o CIT.

Co dalej?

Eksperci z kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe zauważają, że bez względu na to, czy chcieliby Państwo jedynie zawęzić kategorię wydatków podlegających limitowi, czy też całkowicie wyłączyć stosowanie art. 15e ustawy o CIT i włączyć do kosztów uzyskania przychodu wszystkie wydatki, które zostały ograniczone na podstawie tej regulacji, konieczne będzie złożenie odpowiednich wniosków o zwrot podatku.

Kancelaria pozostaje do dyspozycji gdyby byli Państwo zainteresowani weryfikacją kosztów, które podlegały ograniczeniu na podstawie art. 15e ustawy o CIT lub też całkowitym wyłączeniem stosowania tego przepisu i uzyskaniem zwrotu podatku za lata 2018-2021.


Kontakt:
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo PodatkoweZadaj pytanie ekspertom Sekcji Prawnej

Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

* pola obowiązkowe

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.

Partnerzy Sekcji Prawnej

Kancelaria Prawna Ostrowski
Kancelaria Cabaj Kotala
SGS
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw mieliśmy do czynienia z odwróceniem tendencji spadkowej. Na szczęście podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść stabilizację cen na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem.

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce OZE na świecie przekroczą w tym roku 440 GW

Moce wytwórcze energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) wzrosną w tym roku o 107 GW i przekroczą 440 GW - podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim raporcie.

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja chce przystosować rafinerie do ropy z Rosji

Indonezja nie chce być zależna wyłącznie od surowców z Bliskiego Wschodu i jest zainteresowana importem ‘’czarnego złota’’ z Federacji Rosyjskiej. W tym celu kraj zaplanował modernizację rafinerii.

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

ONGC zainwestuje w odnawialne źródła energii

Indyjska państwowa firma nie zamierza ograniczać inwestycji w produkcję węglowodorów, ale ma gotowość do 2023 roku wydatkować prawie 1 bilion rupii (nieco ponad 12 miliardów USD) na energię odnawialną.

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Eni chce zwiększyć produkcję biopaliw

Włoski koncern Eni zwiększa swoje zdolności w zakresie biorafinacji, a jednocześnie rozwija przedsięwzięcia rolnicze m.in. w Afryce i Azji w celu zabezpieczenia dostaw i zmniejszenia ryzyka nadmiernej zmienności na rynku towarowym.

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Kanadyjski projekt Equinora opóźniony

Equinor opóźni pierwszy projekt dotyczący kanadyjskiej ropy głębinowej Bay du Nord nawet o trzy lata. Firma zdecydowała się na ten krok ze względu na rosnące koszty i niestabilne warunki rynkowe.

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Ropa z Kazachstanu zastępuje rosyjską ropę w UE

Kazachstan wyeksportował więcej swojej ropy do Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2023 roku niż rok temu, ponieważ zastąpił część dostaw z Rosji, podała agencja Reutera.

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

CNOOC rozpoczyna produkcję na polu naftowym w Brazylii

Chiński państwowy koncern naftowo-gazowy China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) rozpoczął wydobycie na dużym złożu Buzios w Brazylii - poinformowało biuro prasowe firmy.

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

OPEC proponuje zwiększenie mocy przerobowych ropy naftowej na świecie

Sekretarz generalny OPEC Haytham al-Ghais podczas spotkania ekspertów technicznych krajów uczestniczących sojuszu OPEC+ podkreślił znaczenie zwiększania zdolności rafineryjnych na całym świecie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ropopochodne.