Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: dobre wejście w nowy rok

e-petrol.pl
2019-01-04 / 11:20
e-petrol.pl: dobre wejście w nowy rok

Polscy kierowcy w nowym roku nie mają powodów do narzekań - jesteśmy świadkami wyraźnej obniżki, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego, którego cena obniżyła się w mijającym tygodniu o 6 groszy na litrze.

Zmiana spadkowa w cenach detalicznych może oddalać obawy wielu kierowców, że nowa opłata emisyjna, która pojawiła się na rynku od 1 stycznia, dotknie bezpośrednio cen na stacyjnych pylonach.

Jak zachowywały się rafinerie?

Rafineryjne ceny w ostatnich dniach nie notowały specjalnie znaczących zmian – zwłaszcza w przypadku olejów nie widać istotnego ruchu. W porównaniu z minionym piątkiem cena hurtowa diesla spadła o około 7 zł/m sześc. i wynosi 3705 zł/m sześc. Analogiczna zmiana dotyczy też oleju opałowego, który kosztuje aktualnie 2312 zł/m sześc. W przypadku benzyn widzimy zmianę wynoszącą około 30 zł na metrze – do poziomu 3633 zł za metr dla Pb98 i 3442 zł na metrze dla Pb95.

Prognozy nadal spadkowe

W okresie między 7 i 13 stycznia 2019 spodziewamy się zmian spadkowych dla wszystkich paliw. W przypadku Pb98 oczekujemy ulokowania się w przedziale 5,05-5,17 zł/l, a dla Pb95 przewidujemy ulokowanie się cen w widełkach 4,70-4,83 zł/l. Znaczne obniżki mogą dotyczyć oleju napędowego, którego cena wyniesie 4,97-5,08 zł/l. W przypadku cen autogazu można oczekiwać uplasowania się ich cen w przedziale 2,30-2,37 zł/l.
Początek roku na rynku naftowym na plusie

Pierwsze dni 2019 r. na rynku naftowym przynoszą wzrost notowań surowca. Ropa Brent od połowy ubiegłego tygodnia drożeje powoli, ale systematycznie i jej baryłka, która przed świętami kosztowała nieco ponad 50 dolarów, dzisiaj przed południem była wyceniana na około 57 dolarów.

Do poprawy nastrojów wśród kupujących przyczyniają się z pewnością oczekiwania związane z wchodzącym w życie z początkiem stycznia porozumieniem OPEC i producentów spoza kartelu w sprawie ograniczenia wydobycia. Już grudniowe dane pokazały mocny spadek produkcji w OPEC, co uwiarygadnia skuteczność wspólnej akcji producentów surowca i eksporterów. Ddatkowo, z powodu złej pogody, libijskie porty mają w tym tygodniu problemy z załadunkiem tankowców, co ogranicza podaż ropy.

Argumentem za wzrostem cen na giełdach naftowych są też optymistyczne sygnały dotyczące postępu w amerykańsko-chińskich negocjacjach w sprawie umowy handlowej. Jeśli  uda się uniknąć wojny handlowej pomiędzy tymi krajami, to wyeliminowane zostanie jedno z obecnie najpoważniejszych ryzyk dla globalnego wzrostu gospodarczego i poprawią się perspektywy dotyczące popytu na ropę.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 7-13 stycznia 2019:

Poniedziałek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle
•    USA – zamówienia w przemyśle
•    USA – indeks ISM dla usług

Wtorek
•    Niemcy – produkcja przemysłowa
•    USA – bilans handlu zagranicznego

Środa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC
Czwartek
•    Chiny – inflacja konsumencka

Piątek
•    USA  - inflacja konsumencka


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

e-petrol.pl: coraz drożej na stacjach

2019-03-13

Prognozowane przez e-petrol.pl podwyżki cen paliw na stacjach stały się faktem i...

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

e-petrol.pl: diesel będzie droższy

2019-03-08

Wyraźna zmiana cen detalicznych oleju napędowego wynika z próby odbudowania marż...

e-petrol.pl: czy to początek podwyżek?

e-petrol.pl: czy to początek podwyżek?

2019-03-06

Na początku marca właściciele aut z silnikiem Diesla nie mają powodów do zadowol...

e-petrol.pl: ciąg dalszy promocji na stacjach

e-petrol.pl: ciąg dalszy promocji na stacjach

2019-03-01

Utrzymujące się na wysokim poziomie ceny paliw w rafineriach nie przeszkodziły w...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.