e-petrol.pl: kolejny tydzień wyraźnych podwyżek na stacjach

Sytuacja na detalicznym rynku paliw może coraz mocniej niepokoić kierowców. Koszty tankowania rosną od początku stycznia i są już na najwyższym poziomie od ubiegłorocznych wakacji. Jest jednak szansa na wyhamowanie podwyżek, bo na rynku naftowym ropa tanieje, a złotówka umacnia się w relacji do amerykańskiego dolara.

Na przestrzeni trzech styczniowych tygodni zanotowaliśmy 30-groszowy wzrost cen diesla i 23-groszową podwyżkę notowań 95-oktanowej benzyny. W efekcie tych zmian kierowcy płacą na stacjach najwięcej od sierpnia ubiegłego roku.

Rafinerie obniżają ceny

Sprzyjająca sytuacja na rynkach bazowych, gdzie notowania ropy Brent spadły poniżej 80 dolarów, a kurs dolara zbliża się do poziomu 4 złotych, dała przestrzeń do spadkowej korekty na hurtowym rynku paliw. Od ubiegłego piątku metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w cennikach producentów paliw potaniał o 33 złote i jego średnia cena to 4819,60 PLN. Olej napędowy, który jest aktualnie wyceniany na 5069,40 PLN/metr sześcienny, na przestrzeni tygodnia potaniał o 84,40 PLN.

Podwyżki na stacjach wyhamują

Detaliczne ceny paliw w ostatnich dniach nadal rosły, a dynamika zmian była podobna jak w pierwszej połowie stycznia. Benzyna 95-oktanowa podrożała o 7 groszy i kosztuje średnio 6,22 zł/l. Cena oleju napędowego wzrosła o 10 groszy do poziomu 6,39 zł/l a autogaz z ceną 3,27 zł/l jest o 2 grosze droższy niż przed tygodniem.

Pomimo spadkowego kierunku zmian na rynku hurtowym, na stacjach nie zobaczymy jeszcze raczej obniżek. Kierowcy, szczególnie tankujący benzynę, mogą liczyć jednak na zahamowanie podwyżek. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec stycznia zakłada następujące przedziały cenowe: 6,16-6,27 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,37-6,49 zł/l i dla autogazu 3,26-3,34 zł/l.


Donald Trump rozpoczyna urzędowanie

Mijający tydzień na rynkach światowych upływał głównie w cieniu rozmaitych wypowiedzi i deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Nowy lokator Białego Domu sporo uwagi poświęcił problemom branży naftowej i energetycznej. Jedną z pierwszych decyzji było ogłoszenie stanu wyjątkowego wymuszającego zwiększenie wydobycia ropy, co wpłynęło na ceny surowca, które wcześniej rosły wskutek zapowiedzi nałożenia kolejnych sankcji na rosyjskie koncerny naftowe i tankowce. Według statystyk Stany Zjednoczone osiągnęły w 2024 roku rekordową produkcję ropy na poziomie 13,21 mln baryłek dziennie. To wynik o 300 tys. wyższy niż w 2023 roku. Nowa administracja sugeruje, że docelowe zwiększenie wydobycia ropy w kraju ma wynieść 3 mln baryłek dziennie na rok.

Równocześnie jednak nie maleją obawy o stan globalnego popytu na surowiec. Globalny lider popytu, czyli Chiny, w tym roku ma zwiększyć zakupy ropy naftowej prawdopodobnie zaledwie o 1 proc., a zależność kraju od importu surowca ma utrzymać się na poziomie około 70 proc. w latach 2026–2030 – prognozuje państwowy koncern China National Petroleum Corp. Słabej dynamice popytu winne mają być procesy szybkiej elektryfikacji transportu i słabnący wzrost gospodarczy.

W tym momencie analitycy banku Citi podnoszą swoją prognozę cen ropy naftowej na 2025 r. z powodu ryzyka politycznego, w którym rolę główną odgrywają Rosja i Iran. Surowiec kosztować będzie średnio 67 USD za baryłkę w 2025 r., w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 62 USD. Średnia prognoza ropy WTI wynosi 63 USD/bbl.

Specyficznym problemem rynku europejskiego jest kwestia rezerw benzyn, które osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Dzieje się tak wskutek zwiększonej aktywności rafinerii w USA i Nigerii. To także obniżyło marże na benzynie w rafineriach w Europie i USA - spadły one w styczniu do najniższego poziomu od 15 miesięcy. Według firmy analitycznej Kpler, europejski eksport benzyny spadł w czwartym kwartale w ujęciu rok do roku o 9 proc. do 1,07 mln bbl/d, głównie z powodu mniejszych dostaw do Nigerii i USA.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 stycznia - 2 lutego 2025:

Poniedziałek
  • Chiny - indeks NBS PMI dla przemysłu
  • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst. 
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • Strefa Euro - decyzja ws. stóp procentowych
  • USA - Produkt Krajowy Brutto wst.
Piątek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • USA - raport nt. wydatków Amerykanów

TotalEnergies Poland | Energy is reinventing itself

Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).