e-petrol.pl: co z cenami podczas długiego weekendu?

Niestety dla planujących sierpniowe wypady nie mamy dobrych wiadomości - stacjom trudno będzie utrzymać niskie ceny w najbliższych dniach. Benzyny i diesel mogą odczuwalnie podrożeć.

Tendencje rynku światowego muszą już niebawem odbić się na krajowych poziomach cen - a zmiany zwyżkowe na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach były spore, głównie za sprawą ograniczeń podaży surowca i wzrastającego zapotrzebowania na surowiec w naszej części świata.

Rafinerie jeszcze bez dużych zmian
W ostatnich dniach zmiany cenników rafineryjnych nie wykazały jeszcze dużego skoku - przeciwnie, benzyna 95-oktanowa potaniała o 12,4 zł/m sześc. do poziomu 5350 zł od ostatniego weekendu, zaś diesel o 8 zł i kosztuje 5226 zł/m sześc. Skokowa zmiana na plus dotyczyła natomiast oleju opałowego, który podrożał o 71 zł i sprzedawany jest średnio po 4510 zł/ m sześc. Stabilnie zachowują się ceny Pb98, która kosztuje aktualnie 5723 zł/m sześc.

Marże się kurczą
Przyczyną zwyżkowych prognoz dla cen detalicznych może być wielkość marż operatorów stacyjnych w ostatnich dniach - według naszych szacunków w przypadku benzyny 95-oktanowej była ona groszowa, a dla diesla niemal nieobecna. Dobry zarobek mają aktualnie stacje w przypadku sprzedaży autogazu, gdzie sięga ona 30 gr na litrze. Tego rodzaju sytuacja dla paliw tradycyjnych wskazuje na realną perspektywę zwyżki cen stacyjnych, aby utrzymać większą opłacalność sprzedaży przy drożejących paliwach na rynku światowym. Szacunki marż i udziału pozostałych składowych cen na stacjach widać na wykresie https://www.e-petrol.pl/notowania/pomocne-informacje/podzial-skladnikow-cen-paliw. 

Na stacjach w górę
W okresie między 14 i 20 sierpnia, a więc podczas sierpniowego "długiego weekendu" ceny paliw będą zapewne rosnąć w zauważalny sposób. W przypadku benzyny 98-oktanowej oczekujemy zmian do poziomu 7,17-7,29 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, większa część stacji powinna sprzedawać ją w cenach 6,61-6,73 zł/l. Drożeć może także olej napędowy, którego ceny znajdą się w widełkach 6,43-6,56 zł/l. Zmiana spadkowa może natomiast dotyczyć autogazu, który w kolejnych dniach kosztować może 2,74-2,81 zł/l.

Notowania ropy Brent najwyżej od stycznia
Mijający tydzień na rynku naftowym charakteryzował się sporą zmiennością cen ropy, a notowania surowca na giełdzie w Londynie poprawiały wakacyjne rekordy, docierając w trakcie czwartkowej sesji do poziomu 88,10 USD/bbl, najwyższego od styczniu tego roku. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent kosztuje około 86,50 USD.

Najwięcej emocji w tym tygodniu na londyńskiej giełdzie ropy przyniosła wtorkowa sesja, kiedy dzienny zakres wahań cen surowca przekroczył trzy dolary. Po publikacji rozczarowujących danych na temat bilansu chińskiego handlu zagranicznego, które pokazały mocny spadek eksportu, cena ropy zaliczyła lokalne minima, spadając do poziomu 83,32 USD/bbl. Jednak jeszcze przed zamknięciem dnia udało się jej powrócić ponad 86 dolarów.

Na rynku naftowym cały czas utrzymuje się przewaga kupujących, bo wsparciem dla drogiej ropy jest ograniczona podaż surowca ze strony OPEC+. Polityka producenckiej grupy limitowania wydobycia i eksportu prowadzi do deficytu ropy na globalnych rynkach. Według wyliczeń analityków UBS w lipcu i sierpniu br. sięga on 2 mln baryłek, a we wrześniu spadnie jedynie o 500 tys. baryłek i nadal na świecie dziennie będzie brakować 1,5 mln baryłek, aby sprostać bieżącemu popytowi. Taka sytuacja będzie się negatywnie odbijać na poziomie zapasów. Inwestorzy liczą też na to, że amerykańska Rezerwa Federalna zakończyła już obecny cykl podwyżek stóp procentowych i gospodarka w Stanach będzie mogła powoli nabierać rozpędu, generując dodatkowe zapotrzebowanie na produkty naftowe.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 14-20 sierpnia 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Japonia – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    USA – sprzedaż detaliczna

Środa
•    Polska – PKB
•    Strefa euro – PKB
•    Polska – inflacja bazowa
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.