MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach

W obecnej sytuacji trudno oczekiwać wyraźnych przecen na polskich stacjach paliw - budzić optymizm może jednak fakt, że aktualna cena diesla jest o 56 groszy niższa niż na początku lutego.

e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach
Niestety w analogiczny sposób nie mogą się pocieszać kierowcy tankujący benzynę, która jest w tym tygodniu o dwa grosze droższa niż w poprzednią środę i jej ceny wciąż są bliskie poziomom sprzed miesiąca.

Tanieją średnie destylaty

Na rynku hurtowym w Polsce mamy w tym tygodniu wyraźnie odmienne tendencje dla benzyn i średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy). Benzyna 98-oktanowa sprzedawana jest dzisiaj średnio po 5749,80 zł/m sześc., czyli o 9 zł drożej niż w ostatni weekend, a benzyna Pb95 po 5363,80 zł/m sześc., czyli o 19 zł więcej niż w sobotę. Jeśli chodzi natomiast o diesla - wskutek raptownej obniżki z wczoraj średnia cena wynosi obecnie 5582,80 zł/m sześc. - co okazuje się wynikiem o 180 zł niższym niż w zeszły weekend. W analogicznym okresie olej opałowy potaniał o ponad 145 zł i metr sześc. tego paliwa kosztuje aktualnie 4587,40 zł/m sześc.

Prognozy bez niespodzianek

W okresie między 13 i 19 marca 2023 nie oczekujemy dynamicznej przeceny dla benzyn. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, przewidujemy, że większość stacji będzie mieć ceny z przedziału 7,34-7,47 zł/l/. W przypadku benzyny 95-oktanowej ceny zamkną się w przedziale 6,66-6,77 zł/l. Mimo, że na niektórych obiektach pojawiały się ceny poniżej 7 zł za litr oleju napędowego, aktualna prognoza cen hurtowych dla tego paliwa wynosi 7,04-7,16 zł/l. Względnie stabilnie zachowywać się będą także ceny autogazu, który kosztować może 3,12-3,20 zł/l.Realizacja zysków na rynku naftowym

Mijający tydzień na rynku naftowym przyniósł wyraźną przecenę notowań surowca. Ropa Brent, która w trakcie poniedziałkowej sesji kosztowała ponad 86 dolarów, dzisiaj jest o ponad pięć dolarów tańsza. W piątkowe przedpołudnie baryłkę surowca na giełdzie w Londynie można było kupić za niecałe 81 dolarów.

Argumentów za spadkiem cen ropy dostarczyły wypowiedzi szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który w trakcie wtorkowego wystąpienia przed komisją ds. bankowości w Kongresie zasygnalizował, że docelowy poziom stóp procentowych w Stanach prawdopodobnie będzie wyższy niż wcześniej zakładano. Taki „jastrzębi” ton wypowiedzi Jerome’a Powella dał impuls do realizacji zysków na rynku naftowym. Perspektywa podnoszenia stóp procentowych w Stanach przestraszyła inwestorów, bo dalsze zacieśnianie polityki monetarnej może negatywnie odbijać się na tempie wzrostu gospodarczego i ograniczy popyt na paliwa.

Przed weekendem do pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, które nie ominęło giełd naftowych, przyczyniły się problemy jednej z amerykańskich instytucji finansowych - Silicon Valley Bank (SVB). Notowania banku, po tym jak ogłosił emisję akcji w celu zwiększenia swoich kapitałów, zanurkowały. Akcje SVB zostały w czwartek przecenione o 60 proc. i wycena banku spadła o ponad 80 mld dolarów.

Zasięg spadków na rynku ropy cały czas jest jednak ograniczony przez oczekiwane odbicie popytu na produkty naftowe w Chinach. Według prognoz zaprezentowanych w tym tygodniu przez sekretarza generalnego OPEC dzienne zapotrzebowanie na surowiec w Państwie Środka wzrośnie w bieżącym roku o 500-600 tys. baryłek.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 marca 2023:

Wtorek
•    USA – inflacja konsumencka

Środa
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja producencka
•    USA – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Polska – inflacja bazowa
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy