Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

e-petrol.pl: benzyna tanieje, diesel drożeje

W mijającym tygodniu na stacjach paliw w Polsce obserwowaliśmy dalszy spadek cen benzyny, która tanieje nieprzerwanie od początku czerwca. Więcej płacimy natomiast za tankowanie oleju napędowego, ale podwyżka nie była duża. Podobne tendencje cenowe na detalicznym rynku paliw powinny się utrzymać także w końcówce lipca.

e-petrol.pl: benzyna tanieje, diesel drożeje
W ostatnich dniach w mediach zajmujących się tematyką motoryzacyjną głośnym echem odbiła się zapowiedź wprowadzenia na polskim rynku od 2024 roku benzyny E10. W tym paliwie zawartość biokomponentu w postaci etanolu może wynosić maksymalnie 10 proc., wobec obecnego maksimum wynoszącego 5 procent. Taka zmiana budzi obawy kierowców, ale nie są one chyba do końca uzasadnione. Benzyna E10 od lat jest paliwem normatywnym w Unii Europejskiej, które w ostatnich latach upowszechniło się na wielu rynkach. Tankują ją kierowcy w Belgii, Holandii czy Francji, ale też w Bułgarii, Rumunii czy na Litwie i w tych krajach nie odnotowano problemów związanych z zastosowaniem benzyny ze zwiększoną ilością biokomponentu.

Rafinerie obniżają ceny

Producenci paliw w tym tygodniu obniżali hurtowe ceny paliw i nie przeszkodziły im w tym nawet rosnące notowania ropy naftowej na światowych giełdach. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach jest dzisiaj średnio wyceniany na 6523,20 zł. To cena o 274,60 zł niższa niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 116 złotych i kosztuje średnio 6928,20 zł/metr sześcienny. To najniższa cena diesla w oficjalnych cennikach rafinerii od początku czerwca tego roku.

Benzyna na stacjach najtańsza od maja

W najnowszym badaniu detalicznych cen paliw, realizowanym przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj, zanotowaliśmy 7-groszowy spadek cen 95-oktanowej benzyny i 3-groszową podwyżkę cen oleju napędowego. Aktualnie litr benzyny średnio kosztuje w Polsce 7,44 zł/l i jest to najniższa cena od końca maja tego roku. Diesel jest średnio wyceniany na 7,59 zł/l. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena autogazu, która nadal wynosi 3,39 zł/l.

Prognozowane przez e-petrol.pl na koniec lipca przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 7,23-7,37 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,58-7,71 zł/l dla oleju napędowego i 3,35-3,43 zł/l autogazu.Przeplatanka nastrojów

W ostatnich dniach ceny surowca podlegały dużym fluktuacjom – najpierw cena surowca rosła, aby pod koniec tygodnia tanieć. Na początku tygodnia rozwiały się nadzieje wiązane z podróżą prezydenta USA Joe Bidena do Arabii Saudyjskiej, która nie przyniosła oczekiwanych deklaracji ze strony czołowego producenta OPEC odnośnie wspierania gospodarek Zachodu w sytuacji gwałtownej zwyżki cen ropy, a także w opanowaniu inflacji. 

Problemem dla zachodniej Europy może też być obniżający się poziom wody w Renie -  kluczowej arterii tranzytowej Niemiec, a brak spławności ogranicza możliwość tranzytu naftowego, a to będzie zapewne mogło odbijać się na cenach paliw w kolejnych tygodniach.

Jeśli chodzi o uzasadnienie spadków, które nastąpiły później można szukać przyczyn w obawach o podwyżki stóp przez wiele  banków centralnych, co może wpływać negatywnie na poziom popytu na rynkach. Dodatkowo  Farhat Bengdara, szef libijskiego Narodowego Koncernu Naftowego (NOC) podjął decyzję o wznowieniu prac na niektórych zamkniętych polach i portach, co mogłoby poprawiać sytuację zaopatrzeniową Europy, która próbuje się odciąć od surowca pochodzenia rosyjskiego. 

W tym kontekście ciekawa jest dzisiejsza informacja agencji Reutera, według której dynamicznie rośnie zainteresowanie inwestowaniem w afrykańskie projekty energetyczne. Firmy energetyczne rozważają projekty o łącznej wartości 100 miliardów dolarów na tym kontynencie - szacuje agencja. To zapewne będzie sporo zmieniać w globalnej geografii surowcowej w obliczu odchodzenia od importu ropy z Rosji.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25-31 lipca 2022:

Poniedziałek
  • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
  • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - Indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • strefa euro - koniunktura gospodarcza
Piątek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • strefa euro - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • USA - indeks Chicago PMI
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: benzyna i olej napędowy w cenie poniżej 7 zł za litr
e-petrol.pl: benzyna i olej napędowy w cenie poniżej 7 zł za litr
Na hurtowym rynku paliw znów mamy do czynienia z obniżkami. Krajowe rafinerie w tym tygodniu oferowały w sprzedaży benzynę w cenie najniższej od początku wakacji. Równie tanio sprzedawały olej napędowy. Spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować przyjemną z punktu widzenia kierowców przeceną na stacjach benzynowych, co z pewnością ucieszy kierowców wyjeżdżających na długi sierpniowy weekend.
Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii odmawia zgody na sprzedaż aktywów Exxon Mobil
Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari odmówił zgody na sprzedaż przez Exxon Mobil lokalnych aktywów na płytkich wodach przybrzeżnych firmie Seplat, podały źródła w czwartek.
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od prawie pół roku spadła poniżej 42 koron
Cena benzyny w Czechach po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy spadła poniżej 42 koron (ok. 8,08 zł). Tydzień temu była wyższa o 2,42 korony. Cena oleju napędowego spadła do najniższego poziomu od pierwszego weekendu marca.
Lukoil przejmuje udziały od Eni
Lukoil przejmuje udziały od Eni
Lukoil nabył Eni-Nefto od Eni International. Firma specjalizuje się w sprzedaży środków smarnych. Przejmowana spółka zarejestrowana w Moskwie zajmuje się również handlem paliwami na stacjach, sprzedażą hurtową części i akcesoriów samochodowych.
Exxon przyspiesza w obszarze handlu
Exxon przyspiesza w obszarze handlu
Amerykański koncern naftowo-gazowy Exxon Mobil aktywnie zwiększa swoją działalność handlową na świecie, w obliczu utrzymujących się wysokich cen swoich produktów.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Szacunkowe wyniki Unimotu za II kwartał 2022 r.
Niezależny importer paliw ciekłych i gazowych - spółka Unimot, opublikowała szacunki skonsolidowanych wyników finansowych za II kwartał 2022 r. W komunikacie prasowym podano, że według wstępnych danych skonsolidowana EBITDA za miniony kwartał była dużo wyższa od wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego.