Kontenery Ad-Blue SWIMER

e-petrol.pl: tankowanie tylko dla odważnych

Każda kolejna wizyta na stacji powoduje coraz większy uszczerbek dla portfela i niewielkim pocieszeniem dla kierowców jest to, że paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. W ostatnich dniach tempo podwyżek jeszcze przyspieszyło i zanotowaliśmy kilkudziesięciogroszowy wzrost cen benzyn i oleju napędowego. Najbliższa przyszłość na rynku paliw też rysuje się w ciemnych barwach, bo cena ropy naftowej utrzymuje się powyżej 120 dolarów.

e-petrol.pl: tankowanie tylko dla odważnych
W porównaniu z ubiegłym rokiem koszt zatankowania 50 litrów paliwa jest wyższy o około 115-130 złotych, dlatego nie może dziwić reakcja kierowców, którzy planują masowe protesty przeciw rekordowo wysokim cenom paliw.

W hurcie zwyżka hamuje

W krajowych rafineriach w mijającym tygodniu obserwowaliśmy dużą zmienność i nietypowe wahania notowań. W ich efekcie 95-oktanowa benzyna jest dzisiaj w oficjalnych cennikach rodzimych producentów o niemal 200 złotych tańsza niż w ubiegły czwartek. Średnio płaci się za nią 7325,00 zł/metr sześcienny. Olej napędowy w tym samym okresie podrożał o 26 złotych i jest wyceniany aktualnie na 7198,80 zł/metr sześcienny.


Na stacjach może być jeszcze drożej

Zanotowane w ostatnim notowaniu przez e-petrol.pl  podwyżki cen na stacjach robią wrażenie – benzyna 95-oktanowa podrożała o 40 groszy a olej napędowy o 37 groszy. Daleko im jednak do marcowych rekordów, kiedy tygodniowa zmiana w przypadku diesla wyniosła aż 1,54 zł/l a dla benzyny 99 groszy. Aktualnie za litr 95-oktanowej benzyny płacimy średnio w Polsce 7,95 zł, a olej napędowy kosztuje 7,50 zł/l. Ze zwyżkowej tendencji wyłamuje się jedynie autogaz, który potaniał o 2 grosze do poziomu 3,57 zł/l i jest już tańszy od benzynowej alternatywy o imponujące 4,38 zł/l.

Prognoza na kolejny tydzień czerwca przewiduje dalsze podwyżki, ale ich skala powinna być już mniejsza. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 7,92-8,05 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,56-7,70 zł/l dla oleju napędowego i 3,49-3,60 zł/l autogazu.


Chiny zmienią globalną tendencję?

Od wczoraj wiadomością mocno wpływającą na rynek naftowy jest możliwość przywrócenia ograniczeń pandemicznych w części Chin – a konkretnie w regionie szanghajskim, gdzie lockdown zakończył się kilkanaście dni temu. Przyczyną obaw może być związane z tym osłabienie popytu azjatyckiego giganta, a to może szybko odbić się na cenach ropy. Wprawdzie w maju do Państwa Środka sprowadzono o blisko 12 proc. więcej ropy niż rok wcześniej, ale ewentualność lockdownu może okazać się ciosem dla tej tendencji. Na rynku światowym wieści z Chin stały się przeciwwagą dla doniesień z USA o rosnącym popycie na paliwa, związanym z tzw. driving season, który trwa od końca maja do września.

Wydarzeniem o ważnym znaczeniu jako „wyznacznik trendów” na przyszłość jest w tym tygodniu także decyzja Parlamentu Europejskiego, w myśl której od 2035 roku nowe samochody osobowe i dostawcze o masie własnej do 3,5 tony posiadające silniki spalinowe nie będą rejestrowane w krajach Unii Europejskiej. Tym samym w sprzedaży pozostaną jedynie auta zeroemisyjne, czyli elektryczne i wodorowe. To decyzja, która będzie zapewne budzić wiele emocji i zapewne w kolejnych latach będzie się to uwidaczniać także na rynku naftowym i paliwowym. 

Co do perspektyw rynku w roku 2022 jednak warto wspomnieć, że na razie Bank Światowy zrewidował w górę swoje prognozy dla ropy Brent od średniego poziomu około 100 USD za baryłkę. Jest to wynikiem w górę o 24 USD, a przyczyną takiej zmiany jest przede wszystkim odcięcie się od ropy rosyjskiej i sankcje nałożone na ten kraj. Bank spoddziewa się spadków cen w kolejnym roku, wraz ze wzrostem produkcji tego surowca m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13 - 19 czerwca 2022:

Poniedziałek
 • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
Wtorek
 • Japonia - produkcja przemysłowa
 • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
 • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
 • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
 • USA - wyniki sprzedaży detalicznej
 • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
 • Polska - Boże Ciało - dzień wolny
 • Japonia - bilans handlu zagranicznego
Piątek
 • Strefa Euro - inflacja konsumencka
 • USA - produkcja przemysłowa
 • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Pozostałe aktualności

Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Austriacki koncern poinformował, że poczyniono znaczne postępy w zakresie alternatywnego systemu dostaw paliw na rynek – spodziewane przywrócenie do pełnego wykorzystania zakładu w Schwechat jest planowane w drugiej połowie III kwartału 2022 r.
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 złotych.
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Brytyjski rząd wciąż „dopracowuje szczegóły” ogłoszonego w zeszłym miesiącu specjalnego podatku, który chce nałożyć na producentów ropy i gazu działających na Morzu Północnym.
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Producent ropy i gazu Hess Corp spodziewa się oddać w przyszłym miesiącu czwartą platformę wiertniczą w łupkach Bakken w Północnej Dakocie, powiedział w czwartek dyrektor generalny John Hess, co oznacza, że operatorzy dążą do większego wzrostu produkcji w kontekście bardzo wysokich cen ropy.
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.