Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

e-petrol.pl: 8 zł już jest - czy będzie więcej?

W tym tygodniu na rynku detalicznym w Polsce mamy kolejne cenowe rekordy - łącznie z przełamaniem granicy 8 zł za litr przez benzynę 98-oktanową. Niestety, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową, na razie trudno o optymizm.

e-petrol.pl: 8 zł już jest - czy będzie więcej?
Benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu tylko jednego tygodnia podrożały o ponad 6 proc. W przypadku bezołowiowej 95 od ostatniego piątku, tj. 28 maja 2022 r., cena wzrosła o 443 zł i wynosi dziś 7519,80 zł netto za 1000 l. Olej napędowy podrożał jeszcze bardziej, bo o 476 zł, ale kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej mniej niż benzyna, bo 7172,8 zł netto za 1000 l, to 7,11 proc. więcej, niż przed tygodniem. Podwyżki, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich dniach i tygodniach, mają niespotykane tempo i skalę. W odniesieniu do cen w rafineriach sprzed miesiąca podwyżka w przypadku benzyn wynosi dokładnie 1283,20 zł, diesel podrożał o 271,80 zł. Wśród powodów tak postępujących wzrostów cen paliw wymieniane są wpływające na polski rynek czynniki globalne, m.in. rosnący w wakacje, sezonowy popyt na paliwa, ograniczone zapasy paliw gotowych oraz zapowiedziane sankcje na rosyjskie produkty ropopochodne.

Na stacjach paliw potaniał tylko autogaz

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł bardzo nieprzyjemną z punktu widzenia kierowców korektę średnich cen paliw. Wg monitoringu cenowego, jaki prowadzi e-petrol.pl, w połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 7,55 zł/l, co oznacza, że cena wzrosła w tydzień o 22 gr, kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć podwyżkę, ale jej skala wyniosła zaledwie 4 gr na litrze - przeciętnie za litr diesla trzeba było zapłacić 7,13 zł. W przypadku cen autogazu od kilku tygodni widać tendencję zniżkową, w ostatnim tygodniu tankujący LPG płacili za paliwo do swoich aut średnio 3,59 zł za litr.

Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw nie wprowadzą zmian do swoich cenników hurtowych. Wynika to z braku wyznacznikowych notowań międzynarodowych, na bazie których kalkulowane są ceny w polskich rafineriach.  Zmiany w cenach hurtowych mogą pojawić się najwcześniej we wtorek. Ten brak nowych cenników w Orlenie i Lotosie nie oznacza niestety braku zmian cen na stacjach.  Wg analiz e-petrol.pl w drugim tygodniu czerwca czekają nas bardzo wyraźne podwyżki, które obejmą podstawowe gatunki paliw.

Średnia ogólnopolska cena benzyny 98 już w dobiegającym końca tygodniu przekroczyła psychologiczną granicę 8 zł/l, ale wiele wskazuje na to, że także cena najpopularniejszego gatunku benzyny – „95” będzie nieuchronnie zbliżać się do 8 zł za litr, choć w najbliższych dniach powinna jeszcze mieścić się w przedziale 7,70-7,94 zł za litr. Wyraźnie taniej może być oferowany diesel, właściciele stacji paliw podwyższą ceny, ale powinni sprzedawać go po 7,33-7,48 zł/l. W przypadku autogazu kierowcy na razie mogą odetchnąć. Analitycy e-petrol.pl prognozują  czasową stabilizację ceny LPG. W najbliższych dniach średnio w kraju cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 3,56-3,66 zł/l.


Embargo wiadomością tygodnia

W tym tygodniu doniesieniem, które najmocniej wpłynęło na rynki surowcowe było ustalenie przez unijnych przywódców, że państwa UE wstrzymają zakupy z Rosji drogą morską co oznacza 66 proc. całości dostaw. Jeśli chodzi o dodatkowe limity - Polska i Niemcy zrezygnują także z importu ropy rurociągiem, przez które Rosja straci łącznie 90 proc. obecnej sprzedaży do Unii. Resztę ilości – czyli surowiec dostarczany południową nitką rurociągu „Przyjaźń” – surowiec dla Węgier, Słowacji i Czech Rosja dostarczać będzie jeszcze przez jakiś czas. Decyzja byłą przełamaniem impasu, którego głównym sprawcą były Węgry. W środę władze tego kraju ponownie zaczęły kwestionować układ, domagając się usunięcia z list sankcyjnych prawosławnego patriarchy Cyryla i  zwiększenia do 3 lat z obecnych 6 miesięcy możliwości reeksportu produktów z ropy rosyjskiej do państw trzecich. W odniesieniu do ostatecznego kształtu pakietu sankcji, prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował, że do końca 2022 r. UE spodziewa się zmniejszenia eksportu rosyjskiej ropy o 92 proc.

Wczorajsza decyzja OPEC+ zaskoczyła analityków - w lipcu i sierpniu 2022 r. członkowie porozumienia chcą poprawić wydobycie ropy o 648 mln baryłek dziennie, ponieważ - jak podała sama Organizacja - chce ona „wyprzedzić planowaną ogólną korektę produkcji na wrzesień i równomiernie rozłożyć wzrost produkcji o 0,432 mln baryłek dziennie na lipiec i sierpień 2022 r.". Nie należy jednak traktować deklaracji grupy jako pewnika, ponieważ wiele krajów (Nigeria, Angola, Rosja) nie wywiązywało się ostatnio ze swoich zobowiązań w zakresie wielkości produkcji, produkując mniej niż zakładano.

Na rynku amerykańskim w ostatnich dniach zaskoczeniem jest poziom zapasów podany przez Energy Information Administration. Rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych – z wyłączeniem rezerwy strategicznej – spadły o 5,1 mln baryłek, czyli o 1,2 proc., do 414,7 mln baryłek. Tymczasem analitycy spodziewali się jedynie minimalnego spadku o jedynie 0,1 mln baryłek. Zaskoczeniem były też malejące rezerwy paliw gotowych – benzyn i średnich destylatów.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6 - 12 czerwca 2022:

Wtorek
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa
  • Japonia - Produkt Krajowy Brutto
  • Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto
Czwartek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
Piątek
  • USA - inflacja konsumencka
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Austriacki koncern poinformował, że poczyniono znaczne postępy w zakresie alternatywnego systemu dostaw paliw na rynek – spodziewane przywrócenie do pełnego wykorzystania zakładu w Schwechat jest planowane w drugiej połowie III kwartału 2022 r.
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 złotych.
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Brytyjski rząd wciąż „dopracowuje szczegóły” ogłoszonego w zeszłym miesiącu specjalnego podatku, który chce nałożyć na producentów ropy i gazu działających na Morzu Północnym.
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Producent ropy i gazu Hess Corp spodziewa się oddać w przyszłym miesiącu czwartą platformę wiertniczą w łupkach Bakken w Północnej Dakocie, powiedział w czwartek dyrektor generalny John Hess, co oznacza, że operatorzy dążą do większego wzrostu produkcji w kontekście bardzo wysokich cen ropy.
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.