e-petrol.pl: początek kwietnia z obniżką cen paliw

Pierwsze dni kwietnia na rynku paliw przyniosły spadek cen na stacjach. Pozytywnym zaskoczeniem jest dynamika obniżki w przypadku oleju napędowego, który oddał całość zysków z poprzedniego tygodnia i potaniał aż o 37 groszy. Nadzieję na kontynuację przeceny daje spadek notowań ropy naftowej, które pod koniec tygodnia zbliżyły się znowu do dwucyfrowych poziomów.

Sytuacja na giełdach naftowych na świecie chwilowo daje kierowcom podstawy do optymizmu. Trzeba jednak pamiętać o rozważanym cały czas przez Unię Europejską scenariuszu wprowadzenia embarga na import surowca i paliw z Rosji, który szybko może zmienić układ sił na rynku ropy.

Ceny w hurcie najniższe od trzech tygodni

W mijającym tygodniu w oficjalnych cennikach rodzimych rafinerii obserwowaliśmy postępujący z dnia na dzień spadek notowań benzyn i oleju napędowego. Benzyna bezołowiowa 95 od poprzedniego piątku potaniała o blisko 220 złotych i dzisiaj przez krajowych producentów jest średnio wyceniana na 5748,40 zł/metr sześcienny. Dla diesla obniżka na przestrzeni tygodnia wyniosła niemal 300 złotych i metr sześcienny oleju napędowego aktualnie w rafineriach jest wyceniany średnio na 6352,40 zł/metr sześcienny.

Zaskakujące obniżki na stacjach

Na początku kwietnia zanotowaliśmy na stacjach zauważalne obniżki cen paliw i nie jest to primaaprilisowy żart. Aż o 37 groszy potaniał olej napędowy, który podobnie jak dwa tygodnie temu kosztuje średnio w Polsce 7,29 zł/l. Cena 95-oktanowej benzyny obniżyła się na przestrzeni tygodnia o 15 groszy do poziomu 6,52 zł/l. Niższych rachunków za tankowanie doczekali się nawet kierowcy kupujący autogaz, którzy obniżkę na stacjach ostatni raz widzieli na początku lutego tego roku. Litr LPG w detalu potaniał o 6 groszy i kosztuje w tym tygodniu średnio 3,73 zł.

Skala przeceny na stacjach była pozytywnym zaskoczeniem, szczególnie w przypadku diesla. Operatorzy rynku detalicznego mocno ścięli swoje marże, dzięki czemu tankowanie jest najtańsze od miesiąca. Co więcej, w przyszłym tygodniu możemy liczyć na kontynuację tej spadkowej tendencji i według prognoz e-petrol.pl na stacjach będziemy notować ceny z przedziału: 6,34-6,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 6,99-7,15 zł/l dla diesla i 3,60-3,72 zł/l dla LPG.


Uwolnienie zapasów wiadomością tygodnia

W ostatnich dniach z całą pewnością wiadomością o kluczowym znaczeniu dla rynku ropy była decyzja Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) o wypuszczeniu na rynek 120 milionów baryłek ropy, z których połowa pochodziłaby ze Stanów Zjednoczonych, a resztę dostarczyliby inni członkowie MAE. Taki ruch miałby pomóc w obniżeniu cen i stanowić „przeciwwagę” dla ewentualnych braków podażowych w razie uruchomienia embarga dla surowca z Rosji. To największe uwolnienie rezerw w historii MAE zarówno w USA, jak i w innych krajach. Takie ilości surowca przekraczają poziom miliona baryłek dziennie przez pół roku. 

Wczoraj Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postulowane jest pełne embargo na import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu z Rosji. Taka sugestia, zapewne wsparta doniesieniami o bestialstwach armii rosyjskiej w podkijowskiej Buczy stanowi kolejny głos o ewentualnym odcięciu się Europy od produktu z tego kierunku. Decyzje takie podjęły już USA i Wielka Brytania, a do końca roku chce z ropy rosyjskiej rezygnować także Polska.

Wizja uwolnienia zapasów wpłynęła mocno na ceny surowca na giełdzie – w ciągu ostatnich kilku dni to już kolejny spadek podczas jednej sesji przekraczający 5 USD. W tym momencie ropa lokuje się w rejonie 101 USD za baryłkę. Argumentem wspierającym niższe poziomy cenowe może także pozostawać sytuacja w Szanghaju. To gigantyczne miasto zostało zablokowane z uwagi na pojawienie się kolejnej mutacji COVID-19 i analitycy spodziewają się czasowego obniżenia popytu na ropę i paliwa ze strony Chin, co zapewne może przekładać się na ceny w kolejnych tygodniach.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 11-17 kwietnia 2022:
Poniedziałek
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
Wtorek
  • Niemcy - inflacja
  • USA - inflacja konsumencka
Środa
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego 
  • strefa euro - produkcja przemysłowa
Czwartek 
  • USA - sprzedaż detaliczna
Piątek
  • USA - produkcja przemysłowa
  • USA, strefa euro - Wielki Piątek - dzień wolny

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Suncor ze świetnymi wynikami

Suncor ze świetnymi wynikami

Kanadyjska spółka Suncor Energy przekroczyła szacunki zysków za czwarty kwartał, gdyż jej produkcja z piasków roponośnych wzrosła do rekordowego poziomu, a łączna produkcja wydobywcza była drugą najwyższą w historii firmy.

Możliwa rewizja strategii Orlenu

Możliwa rewizja strategii Orlenu

Pełniący obowiązki prezesa Orlenu Witold Literacki powiedział w czwartek, że nowy zarząd koncernu dokona przeglądu obecnie obowiązującej strategii grupy do 2030 roku i zdecyduje czy powinny być w niej wprowadzone korekty.

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria w Whiting może wrócić do pracy

Rafineria Whiting po awaryjnym wyłączeniu przygotowuje się do ponownego uruchomienia już w przyszłym tygodniu, a pełną wydajność osiągnie w marcu.

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

Kanały Panamski i Sueski z mniejszym ruchem statków

W raporcie Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) odnotowano znaczny spadek ruchu morskiego zarówno na Kanale Sueskim jak i Panamskim.

Przyszłość małego atomu Orlenu

Przyszłość małego atomu Orlenu

W czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka powiedział, że trwa audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki Orlenu i Synthosu - OSGE.

Fuzja o wartości 11 miliardów USD

Fuzja o wartości 11 miliardów USD

Amerykańskie spółki Chord Energy i Enerplus zgodziły się dokonać transakcji o wartości około 11 miliardów USD, w wyniku której powstanie wiodąca firma poszukiwawczo-wydobywcza skupiona w obszarze Williston w Dakocie Północnej.