Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Wybierz Produkt Roku 2019.Głosuj  na konkurs.e-petrol.pl

e-petrol.pl: Święty Mikołaj ominął stacje

e-petrol.pl
2019-12-06 / 11:22
e-petrol.pl: Święty Mikołaj ominął stacje

Kierowcy w tym roku chyba nie byli zbyt grzeczni, bo zamiast mikołajkowych prezentów na stacjach czekają na nich podwyżki. W pierwszym tygodniu grudnia nadal mocno drożał autogaz, a średnia cena diesla pierwszy raz od sierpnia br. przekroczyła poziom 5 złotych.

Na rynku naftowym nie obserwujemy w ostatnich dniach wzrostu notowań surowca. Mocna w relacji do dolara jest też złotówka. Pomimo tego koszty tankowania rosną, bo rafinerie i właściciele stacji podnoszą marże. W przypadku tych ostatnich takich ruch jest jednak uzasadniony, bo operatorzy rynku detalicznego przed końcem roku chcą chociaż trochę poprawić bardzo słabe wyniki z ostatnich miesięcy, a ich marże i tak są wyraźnie niższe niż przed rokiem.

W hurcie ceny spadają

Początek grudnia w krajowych rafineriach przyniósł obniżkę notowań benzyn i oleju napędowego. Metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny jest dzisiaj średnio wyceniany na 3870,00 PLN, czyli blisko 70 złotych poniżej ostatniego listopadowego notowania. W przypadku diesla skala przeceny jest mniejsza i wynosi 14,20 PLN. Aktualnie średnia cena tego paliwa w ofercie rafineriach to 4056,20 PLN/metr sześc.

Kierowcy płacą coraz więcej

Na stacjach pierwszy raz od sierpnia tego roku zanotowaliśmy wzrost średniej ceny benzyny bezołowiowej 95, która podrożała o 4 grosze i kosztuje aktualnie 4,96 PLN/l. W górę poszły też ceny pozostałych paliw. Litr oleju napędowego to wydatek rzędu 5,05 PLN i kosztuje 6 groszy więcej niż przed tygodniem. Aż o 10 groszy wzrosła średnia cena autogazu, która w tym tygodniu wynosi 2,29 PLN/l. 

Obniżki w cennikach rafinerii w najbliższych dniach nie przełożą się raczej na spadek cen na stacjach. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na drugi tydzień grudnia wyglądają następująco: 4,91-5,02 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,03-5,14 PLN/l oraz 2,29-2,37 PLN/l dla autogazu.

Wyczekiwane spotkanie OPEC głównym akcentem tygodnia

Trwające od wczoraj spotkanie Organizacji Krajów Eksportujacych Ropę Naftową (OPEC) może zostać uznane za zaskoczenie dla rynku, bowiem wbrew wcześniejszym prognozom zdecydowano o pogłębieniu poziomu ograniczeń produkcyjnych. Wprawdzie ostateczne stanowisko zostanie opracowane dopiero dzisiaj, ale już wiadomo, że mówi się o zaostrzeniu limitów o 500 tys. baryłek dziennie. Taki stan rzeczy miałby potrwać pół roku. Nie od rzeczy jest w tym miejscu komentarz rosyjskiego ministra ds. energii Aleksandra Nowaka, że dalsze cięcia wejdą w życie tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie OPEC + będą trzymać się ściśle dotychczasowych limitów. Zapewne adresatem uwagi mógł być Irak, który niezbyt konsekwentnie realizuje wytyczne Organizacji i produkuje więcej.

Decyzja OPEC może zadziałać na rynki i będziemy świadkami zrozumiałej zmiany na plus, jednak może ona być powodem do radości także dla amerykańskich producentów, których aktywność wydobywcza jest rekordowa, a nie są oni zaangażowani w żadne porozumienia redukcyjne i są w stanie uzupełniać luki podażowe powstałe wskutek polityki OPEC+. Poza spotkaniem OPEC w mijającym tygodniu na uwagę zasługiwały m.in. amerykańskie dane o zapasach, które według Energy Information Administration zmalały o 4,85 mln baryłek, a więc niemal trzykrotnie bardziej niż prognozwali analitycy. Nie pojawiły się natomiast zmiany w sprawie umowy między Pekinem a Waszyngtonem, a na szybkie rozstrzygnięcie celnego konfliktu na razie raczej się nie zanosi.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 9-15 grudnia 2019:

Poniedziałek
  • Japonia - PKB
  • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
Wtorek
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • strefa euro - produkcja przemysłowa
Piątek
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • USA - ceny importu i eksportu
  • USA - sprzedaż detaliczna

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2020-01-15

Jak wynika z najnowszego monitoringu stacji paliw, zrealizowanego przez e-petrol...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

e-petrol.pl: Iran już nie straszy...

2020-01-10

W tym tygodniu emocje związane z sytuacją w Iranie stygną – czego dowodem może b...

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

e-petrol.pl: irańskie emocje jeszcze nie dotarły na stacje paliw

2020-01-08

Stagnacja w cenach benzyn jest zjawiskiem, którego można się było spodziewać. Ni...

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

e-petrol.pl: nerwowy początek roku

2020-01-03

Ceny paliw na stacjach w ostatnich dniach rosną, a podwyżki szczególnie zauważal...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.