Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

Amerykańskie zapasy ukształtują nastroje

e-petrol.pl
2020-10-21 / 07:13

Poranne notowanie cen baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie wynosi dzisiaj 42,92 USD, a więc około ćwierć dolara mniej niż w dniu wczorajszym. W kontraktach terminowych gasoila mamy z kolei zmianę zwyżkową, która wynosi 1,75 USD.

W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych na pewno na pierwszy plan wysuwają się dane o zapasach w USA ogłaszane przez wyspecjalizowaną agendę rządową – Energy Information Administration. W ubiegłym tygodniu spadki rezerw surowca sięgnęły ponad 3,82 mln baryłek, a na dzisiaj analitycy przewidują dalszy ciąg obniżki, ale zaledwie o 250 tys. baryłek. W przypadku rezerw paliw gotowych także oczekiwane są spadki – odpowiednio o 1,8 mln baryłek dla benzyn i 1,6 mln dla średnich destylatów (oleje opałowy i napędowy). Wczorajsze wyniki odczytu o zapasach podanego przez American Petroleum Institute były pewną niespodzianką – zamiast prognozowanej obniżki wykazały bowiem ruch w górę o 0,6 mln baryłek. Wzrost rezerw może w jakiś sposób tłumaczyć obniżkowy ruch w cenie surowca, a obawy o stan popytu mogą dodatkowo być potęgowane przez ciągły wzrost zachorowań na COVID-19.

Według doniesień z rynku międzynarodowego czynnikiem stymulującym spadki może być także rosnąca produkcja w Libii, która - o ile okaże się trwała i niezachwiana - może zmieniać kierunki dostaw w regionie śródziemnomorskim i zapewne wpływać także na ewentualne decyzje redukcyjne OPEC+, bowiem sama Libia jest wyłączona z ograniczeń w ramach porozumienia.

Poza danymi z EIA poznamy dzisiaj jeszcze wyniki brytyjskiej inflacji, które nie powinny odbić się istotnie na rynku paliw. Prognozy dla cen hurtowych na rynku polskim są spadkowe dla wszystkich typów paliw.


dr Jakub Bogucki
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.
 Przedstawione w komentarzu treści, sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Information Market S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji, ani za szkody poniesione w ich wyniku.


Codzienny komentarz do rynku ropy i paliw
2020-11-23 / 15:19
2020-11-23 / 13:41
2020-11-20 / 12:37
Komentarz tygodniowy do krajowego rynku paliw

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.