Magazyn Branżowych Inspiracji

Rosja w kwietniu globalnym liderem wydobycia

Z danych Ministerstwa Energii wynika, że w minionym miesiącu kwietniu, rosyjska produkcja ropy naftowej i kondensatu gazowego osiągnęła najwyższy na świecie poziom - 10,71 milionów baryłek dziennie.

Ceny ropy na rynku światowym wzrosły w kwietniu o 21 procent do poziomu ponad 66 dolarów za baryłkę. Główną przyczyną tej sytuacji było spowolnienie aktywności wiertniczej i zwiększone napięcie polityczne na Bliskim Wschodzie. 

To pierwszy wyraźny wzrost po rekordowych spadkach z poziomu 115 dolarów za baryłkę w czerwcu ubiegłego roku, co przyczyniło się do znacznego kryzysu gospodarki rosyjskiej, która opiera się na ropie i gazie ziemnym, stanowiących około połowę budżetu federalnego. Zmiany te spowodowały skurczenie się PKB Rosji o 3,4 procent w marcu ubiegłego roku.

Więcej w kategorii

Ukraińskie drony uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii

Ukraińskie drony uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że siły specjalne Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) uszkodziły już ponad 30 rosyjskich rafinerii i magazynów paliwowych, docierając dronami do celów oddalonych o 1,5 tys. kilometrów.

Rosyjskie rafinerie produkują mniej paliw

Rosyjskie rafinerie produkują mniej paliw

Rosyjski dziennik ‘’Kommiersant’’ podał, że obecnie produkcja paliw w kraju kształtuje się poniżej planu. Na 18 czerwca wyniosła ona średnio 108 tys. ton dziennie, czyli o 7 proc. mniej niż prognozowało Ministerstwo Energii.

Dostawy rosyjskiej ropy rosną

Dostawy rosyjskiej ropy rosną

Z danych dotyczących śledzenia tankowców i raportów agentów portowych wynika, że już drugi tydzień z rzędu Rosja zwiększała eksport ropy naftowej drogą morską pomimo obietnicy ścisłego trzymania się w czerwcu celu wydobywczego OPEC+.

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja pozostaje zaangażowana w porozumienie OPEC+ i w czerwcu rozwiąże problem nadprodukcji ropy naftowej, podało rosyjskie Ministerstwo Energii.

Rafineria w Odessie wywłaszczona na rzecz Ukrainy

Rafineria w Odessie wywłaszczona na rzecz Ukrainy

Ukraiński rząd zatwierdził przymusowe wywłaszczenie rafinerii w Odessie na rzecz państwa, podała agencja regulacyjna ARiMR, która zajmuje się konfiskatą nielegalnie nabytych aktywów.

Pożar rafinerii w obwodzie rostowskim

Pożar rafinerii w obwodzie rostowskim

Rafineria ropy naftowej Nowoszachtyński w nocy ze środy na czwartek została ponownie trafiona przez ukraińskie drony, które wywołały pożar – poinformował gubernator regionu rostowskiego Wasilij Gołubiew.

Dochody Rosji z ropy naftowej wzrosły skokowo

Dochody Rosji z ropy naftowej wzrosły skokowo

W maju dochody Rosji z ropy naftowej wzrosły o prawie 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a krajowi udaje się ominąć sankcje i uzyskiwać wyższą cenę za swoją ropę – podaje serwis oilprice.com.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

  • Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-613), przy ul. Stacyjnej 1/51.
  • Inspektorem ochrony danych w Information Market S.A. jest Magdalena Robak (71 787 69 69, iod @ informationmarket.pl).
  • Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym otrzymywania newslettera.
  • Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą jedynie podmioty, z którymi Information Market S.A. zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych.
  • Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.
  • Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu wypisania się przez Panią/Pana z newslettera, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych do czasu cofnięcia zgody na kontakt danym kanałem komunikacji.
  • Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
  • Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
  • Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu otrzymywania newslettera oraz w celach marketingowych, jeśli wyraził(a) Pani/Pan zgodę na kontakt w celach marketingowych danym kanałem komunikacji.

Program Partnerski ENERGIA PALIW