Nowy index Propan-Butan

OPEC+ rozważa wcześniejsze zwiększenie wydobycia ropy

Państwa OPEC+ analizują możliwość rozpoczęcia przywracania na rynek dodatkowych 1,65 mln baryłek ropy dziennie, co odpowiada ok. 1,6 proc. globalnego zapotrzebowania. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta 7 września podczas spotkania online producentów zrzeszonych w kartelu, w tym Rosji i jej sojuszników – poinformowały źródła zbliżone do organizacji.

Rozważania nad wcześniejszym wycofaniem cięć wiążą się m.in. z presją ze strony Stanów Zjednoczonych, które domagają się obniżenia cen surowca. OPEC+ przez kilka lat ograniczał produkcję, by stabilizować rynek. Kraje producenckie zgodziły się już na zwiększenie celów wydobywczych o około 2,2 mln baryłek dziennie od kwietnia do września, a także na zwiększenie kwoty wydobywczej Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 300 tys. baryłek dziennie.

Kolejny krok oznaczałby wcześniejsze – o ponad rok – zniesienie obowiązujących redukcji, zaplanowanych pierwotnie do końca 2026 roku. Analitycy zwracają uwagę, że wzrost cen ropy w ostatnich miesiącach wynikał nie tylko z sankcji wobec Rosji i Iranu, ale także z niższej, niż była zapowiadana, podaży ze strony samego kartelu.

Część ekspertów ocenia, że OPEC+ może ostatecznie wstrzymać się z decyzją do października, jeśli sytuacja na rynku nie ulegnie istotnej zmianie.
Słowa kluczowe:
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości
Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne