Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Wielka Brytania straci rafinerię Lindsey – setki miejsc pracy zagrożone

Rafineria Lindsey w Wielkiej Brytanii zostanie zamknięta po tym, jak nie udało się znaleźć jej nabywcy po ogłoszeniu niewypłacalności w czerwcu – poinformował serwis Oilprice.com. Oznacza to, że w kraju pozostaną tylko cztery działające rafinerie.

Właściciel zakładu, firma Prax Group, ogłosił niewypłacalność z powodu narastających strat. Próby sprzedaży rafinerii zakończyły się niepowodzeniem, co grozi likwidacją kilkuset miejsc pracy. Rafineria zatrudniała łącznie 420 osób, a jej dzienna zdolność produkcyjna wynosiła 113 tys. baryłek.

Minister bezpieczeństwa energetycznego Ed Miliband sygnalizował możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla sektora, by zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. Jednak jak zaznaczono, rząd Keira Starmera jednocześnie konsekwentnie dąży do szybkiego wycofania się z paliw kopalnych, co może zniechęcać potencjalnych inwestorów do ratowania zakładów opartych na węglowodorach.

Minister energii Michael Shanks zapewnił, że rząd podejmie działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa energetycznego oraz udzieli pomocy pracownikom i lokalnej społeczności. Zapowiedział również ścisłą współpracę ze związkami zawodowymi i organizacjami branżowymi.

Shanks poinformował, że Sekretarz Stanu wystąpił do Urzędu ds. Upadłości o natychmiastowe wszczęcie dochodzenia w sprawie działań dyrektorów firmy oraz okoliczności niewypłacalności. Skrytykował również Prax Group za doprowadzenie rafinerii do sytuacji „nie do utrzymania” i zaapelował o wsparcie finansowe dla pracowników.

Rząd rozważa objęcie zamykanej rafinerii programem rekompensat dla energochłonnych sektorów przemysłu. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na działania mające ograniczyć emisje poprzez zmuszenie przemysłu do szukania alternatyw dla produktów ropopochodnych i gazowych.

Więcej w kategorii

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan planuje eksportować więcj paliw

Kazachstan zamierza do 2040 roku zwiększyć udział eksportu paliw do 30 proc. całkowitej produkcji – poinformowało Ministerstwo Energetyki. Główne rynki docelowe to Chiny, Indie oraz państwa Azji Środkowej, gdzie prognozowany jest wzrost zapotrzebowania.

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Opóźnienie w budowie infrastruktury transportu wodoru w Europie

Budowa europejskiej infrastruktury do przesyłu wodoru, w tym sieci H2Med, może opóźnić się o 2–3 lata – poinformował Arturo Gonzalo, szef hiszpańskiego operatora gazociągów Enagas.

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Halliburton prognozuje spadek przychodów w związku z niższym popytem na usługi naftowe

Amerykańska firma świadcząca usługi dla przemysłu naftowego, ogłosiła we wtorek prognozę znaczącego spadku przychodów za cały 2025 rok, wskazując na słabnący popyt. W drugim kwartale zysk netto spadł o 33 proc., co firma tłumaczy niższą niż oczekiwano aktywnością producentów ropy i gazu.

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil rozważa powrót na irackie pola naftowe

ExxonMobil prowadzi negocjacje z władzami Iraku dotyczące powrotu do eksploatacji złóż ropy naftowej – poinformowała agencja ZAWYA, powołując się na źródła rządowe. Informacja pojawiła się rok po wycofaniu się spółki z pola West Qurna 1, jednego z największych złóż na świecie.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości