Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Komentarz odnosi się do niedawnej deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiedział możliwość nałożenia 100-procentowych ceł na nabywców rosyjskiej ropy i gazu, jeśli w ciągu 50 dni nie zostanie osiągnięte porozumienie pokojowe w sprawie Ukrainy.

Rząd w Indiach podkreśla, że kraj posiada odpowiednie rezerwy i alternatywy, które pozwolą zabezpieczyć dostawy energii, nawet w przypadku ograniczenia importu z Rosji. Jak zapewniło Ministerstwo Ropy Naftowej, Indie nie zostaną bez zasobów energetycznych.

W ubiegłym roku Indie zużywały około 5,6 mln baryłek dziennie. Aby utrzymać wzrost gospodarczy, kraj musi zwiększyć popyt do 6,6 mln baryłek dziennie do 2030 roku. Jednocześnie Indie są w 85 proc. uzależnione od importu surowca. 

Warto mieć na uwadze, że choć Indie rozszerzyły listę krajów, od których importują ropę naftową z 27 do 40, to rosyjskie baryłki stanowią ponad 30 proc. całości dostaw. W ujęciu fizycznym dostawy ropy z Rosji wynoszą obecnie 1,66 mln baryłek dziennie. Zdaniem ekspertów, tak dużych wolumenów nie da się łatwo zastąpić na rynku globalnym, zwłaszcza w przypadku ograniczenia eksportu przez Rosję.

Więcej w kategorii

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją