Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

We wtorek doszło do ataku drona na pole naftowe Sarsang w irackim Kurdystanie, w wyniku którego wstrzymano wydobycie ropy. W środę rano zatankowano natomiast kolejne pole, którego operatorem jest norweska spółka DNO.

W wyniku eksplozji wywołanej przez drona we wtorek wybuchł pożar, który zmusił operatora pola – firmę HKN Energy – do zawieszenia działalności do czasu opanowania sytuacji. Według późniejszych doniesień ogień został częściowo opanowany, a szkody ograniczono dzięki interwencji służb ratunkowych.

Świadkowie z regionu Dohuk informowali o gęstych kłębach dymu unoszących się nad miejscem ataku. Zarówno ministerstwo, jak i HKN Energy poinformowały, że w zdarzeniu nie odnotowano ofiar. 

Choć żadna grupa nie przyznała się do przeprowadzenia ataku, źródła bezpieczeństwa Kurdystanu przekazały agencji Reutera, że dron prawdopodobnie został wystrzelony z terenów kontrolowanych przez milicje wspierane przez Iran. Operator pola rozpoczął dochodzenie i prowadzi ocenę strat, nie wskazując na razie przyczyny wybuchu.

W środę trzeci dzień z rzędu pola naftowe w irackim półautonomicznym regionie Kurdystanu były atakowane przez drony wyposażone w bomby. W wyniku ataku doszło do wycieku z dwóch złóż ropy naftowej obsługiwanych przez norweską spółkę DNO, co doprowadziło do wstrzymania produkcji.

Firma naftowo-gazownicza DNO, która eksploatuje pola naftowe Tawke i Peshkabir w regionie Zakho graniczącym z Turcją, poinformowała, że tymczasowo zawiesiła produkcję na tych polach po eksplozjach, w których nikt nie odniósł obrażeń.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało unijny obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), twierdząc, że to kosztowna i nieskuteczna inicjatywa z punktu widzenia ochrony środowiska – podała w środę agencja Reutera.

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

W czerwcu 2025 r. kraje OPEC+ wyprodukowały łącznie 41,559 mln baryłek ropy dziennie – o 12 tys. baryłek mniej niż zakładały porozumienia produkcyjne, mimo ogólnego wzrostu wydobycia o 433 tys. baryłek dziennie.

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości