Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

W czerwcu 2025 r. kraje OPEC+ wyprodukowały łącznie 41,559 mln baryłek ropy dziennie – o 12 tys. baryłek mniej niż zakładały porozumienia produkcyjne, mimo ogólnego wzrostu wydobycia o 433 tys. baryłek dziennie.

Po odliczeniu Iranu, Libii i Wenezueli – zwolnionych z limitów – produkcja wyniosła 36,128 mln baryłek dziennie wobec zakładanych 36,14 mln.

Największymi producentami pozostają Arabia Saudyjska (9,356 mln bbl/d) i Rosja (9,025 mln bbl/d). Kazachstan znacznie przekroczył swój limit, produkując 1,847 mln bbl/d zamiast dopuszczalnych 1,368 mln bbl/d. Przekroczenia odnotowano też w Nigerii, Sudanie Południowym i Gabonie.

Z kolei Iran i Libia ograniczyły wydobycie odpowiednio o 62 tys. i 24 tys. bbl/d. Produkcja w Wenezueli wzrosła nieznacznie o 3 tys. bbl/d.

Łącznie osiem państw OPEC+, które dobrowolnie ograniczyły wydobycie, wyprodukowało 31,352 mln bbl/d – przekraczając ustalony limit głównie z powodu nadprodukcji Kazachstanu.

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące zapotrzebowania, to według najnowszych obliczeń OPEC, światowy popyt na ropę będzie rosnąć w stałym tempie 1,3 mln baryłek dziennie (bbl/d) rocznie zarówno w 2025, jak i 2026 roku. Oznacza to, że globalne zużycie wyniesie 105,13 mln bbl/d w 2025 r. i 106,42 mln bbl/d w 2026 r.

Największy wzrost popytu przypada na rynki azjatyckie – głównie Chiny i Indie – które mają odpowiadać za ok. 1,2 mln bbl/d wzrostu rocznie. Kraje OECD dodadzą znacznie mniej – 138 tys. bbl/d w 2025 i 100 tys. bbl/d w 2026.


Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało unijny obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), twierdząc, że to kosztowna i nieskuteczna inicjatywa z punktu widzenia ochrony środowiska – podała w środę agencja Reutera.

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

We wtorek doszło do ataku drona na pole naftowe Sarsang w irackim Kurdystanie, w wyniku którego wstrzymano wydobycie ropy. W środę rano zatankowano natomiast kolejne pole, którego operatorem jest norweska spółka DNO.

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości