Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Spadek sprzedaży paliwa żeglugowego

Sprzedaż paliwa bunkrowego w Singapurze w pierwszej połowie 2025 roku spadła o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, osiągając 26,98 mln ton. Główna przyczyna to spadek popytu wynikający z niepewności w globalnej żegludze.

Największą zmianę zanotowano w sprzedaży paliw konwencjonalnych, takich jak olej opałowy i olej napędowy do silników morskich, których wolumen spadł o 2,7 proc. rok do roku. Analitycy z LSEG Oil Research wskazują, że utrzymujące się ryzyko ceł wpływa na logistykę i zwiększa zmienność stawek frachtowych oraz funkcjonowania łańcuchów dostaw.

Jednocześnie gwałtownie rośnie znaczenie paliw alternatywnych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku sprzedaż LNG i biopaliw morskich przekroczyła 1 mln ton – ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2024 roku.

W samym czerwcu sprzedaż paliwa do bunkrowania spadła o 5,8 proc. rok do roku, do poziomu 4,6 mln ton, mimo wzrostu o 7,5 proc. względem maja. Zanotowano rekordowy poziom sprzedaży biopaliw morskich (156,2 tys. ton) i LNG (55,4 tys. ton). Z kolei sprzedaż oleju opałowego spadła, podczas gdy olej napędowy do silników osiągnął najwyższy poziom od początku roku.

Dane wskazują także na ogólne spowolnienie aktywności w porcie – przeładunek kontenerów zmniejszył się o 3,1 proc. rok do roku, a liczba zawinięć kontenerowców spadła o 6,5 proc.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało unijny obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), twierdząc, że to kosztowna i nieskuteczna inicjatywa z punktu widzenia ochrony środowiska – podała w środę agencja Reutera.

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

We wtorek doszło do ataku drona na pole naftowe Sarsang w irackim Kurdystanie, w wyniku którego wstrzymano wydobycie ropy. W środę rano zatankowano natomiast kolejne pole, którego operatorem jest norweska spółka DNO.

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

W czerwcu 2025 r. kraje OPEC+ wyprodukowały łącznie 41,559 mln baryłek ropy dziennie – o 12 tys. baryłek mniej niż zakładały porozumienia produkcyjne, mimo ogólnego wzrostu wydobycia o 433 tys. baryłek dziennie.

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości