Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Zmiana metodologii obliczania produkcji ropy

Arabia Saudyjska zwróciła się do firm współpracujących z OPEC w zakresie niezależnych analiz produkcji ropy z prośbą o uwzględnienie alternatywnej metodyki obliczeń dla czerwca – poinformowała agencja Bloomberg.

Rijad postuluje, aby zamiast standardowego pomiaru produkcji stosować wskaźnik „dostaw na rynek”, który lepiej odzwierciedla faktyczne zużycie surowca i nie obejmuje zmian w zapasach.

Według źródeł, zastosowanie tej metodologii pozwoliłoby Arabii Saudyjskiej utrzymać się w ramach ustalonego przez OPEC+ limitu produkcji wynoszącego 9,37 mln baryłek dziennie. Wskaźnik ten mógłby zmniejszyć raportowaną produkcję o około 400 tys. baryłek dziennie.

Prośba Rijadu jest nietypowa i może stanowić próbę uniknięcia konsekwencji przekroczenia limitów, których przestrzegania Arabia Saudyjska konsekwentnie wymaga od pozostałych członków OPEC+. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), w czerwcu saudyjska produkcja ropy wzrosła do 9,8 mln baryłek dziennie, czyli o 700 tys. baryłek ponad ustalony limit. Około 70 proc. tej nadwyżki trafiło na rynki zagraniczne.

Dodatkowo, w czerwcu przesyłki rurociągiem Sumed w Egipcie wzrosły o ok. 5 mln baryłek (170 tys. baryłek dziennie), co wskazuje na zwiększoną aktywność eksportową Arabii Saudyjskiej.

Ostateczne dane OPEC za czerwiec mają zostać opublikowane w raporcie planowanym na wtorek.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Chiny zwiększają import ropy i paliw

Chiny zwiększają import ropy i paliw

W czerwcu 2025 roku Chiny znacząco zwiększyły zakupy ropy naftowej i produktów naftowych. Według danych celnych, import ropy wyniósł 12,14 mln baryłek dziennie – to najwyższy poziom od dwóch lat i wzrost o 7,4 proc. w porównaniu z czerwcem 2024 roku. W ujęciu miesięcznym oznacza to skok o 10,7 proc.

Kazachstan zwiększa eksport ropy do Niemiec

Kazachstan zwiększa eksport ropy do Niemiec

W pierwszej połowie 2025 roku Kazachstan zwiększył eksport ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – poinformowała agencja Reutera, powołując się na dane spółki Kaztransoil.

Coraz bliżej porozumienia ws. obniżenia limitu cen rosyjskiej ropy

Coraz bliżej porozumienia ws. obniżenia limitu cen rosyjskiej ropy

Unijni wysłannicy są bliscy zatwierdzenia 18. pakietu sankcji wobec Rosji. Kluczowym elementem ma być nowy, obniżony limit cenowy na rosyjską ropę. Jak informuje agencja Reutera, propozycja zakłada elastyczny mechanizm ustalania ceny na poziomie o 15 procent niższym od średniej rynkowej z ostatnich trzech miesięcy.