Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Kalifornia uzależni się od paliw z Azji?

Kalifornia stanie w obliczu znacznego ograniczenia zdolności rafineryjnych w 2025 i 2026 roku. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) poinformowała o planowanym zamknięciu dwóch największych rafinerii w stanie.

Chodzi o zakład Phillips 66 w Wilmington (139 tys. baryłek dziennie) przewidziany do zamknięcia pod koniec 2025 roku oraz rafinerii Valero Energy w Benicia (145 tys. baryłek dziennie), która ma działać do końca kwietnia 2026 roku. Łącznie oznacza to utratę około 17 proc. całkowitej zdolności rafineryjnej Kalifornii i 2 proc. mocy w skali całych Stanów Zjednoczonych.

Zamknięcia odzwierciedlają trend spadku liczby funkcjonujących rafinerii w stanie – po zamknięciu zakładów Marathon Martinez w 2020 r. i Rodeo w 2024 r. Główną przyczyną są zaostrzone przepisy środowiskowe, które zwiększają koszty operacyjne, jednocześnie ograniczając popyt na paliwa konwencjonalne w związku z promocją pojazdów elektrycznych i ograniczaniem sprzedaży samochodów spalinowych.

Analitycy EIA ostrzegają przed większą zmiennością cen paliw na zachodnim wybrzeżu USA. Kalifornia już teraz notuje jedne z najwyższych cen detalicznych paliw w kraju, co jest efektem zarówno polityki podatkowej, jak i lokalnych norm środowiskowych (CARBOB), wpływających na koszty produkcji.

Problemy logistyczne ograniczają możliwości pokrycia deficytu dostawami z innych regionów USA. W związku z tym EIA prognozuje dalszy wzrost zależności Kalifornii od importowanego paliwa, spełniającego rygorystyczne lokalne wymogi. Głównymi potencjalnymi dostawcami są Indie i Korea Południowa.

Już pod koniec maja 2025 roku import benzyny na zachodnie wybrzeże USA przekroczył 210 tys. baryłek dziennie. Przewiduje się, że wielkość ta wzrośnie w nadchodzącym roku. Zdaniem EIA, pogłębiająca się zależność od zagranicznych dostawców niesie ryzyko dla stabilności cen i bezpieczeństwa energetycznego w regionie.

Więcej w kategorii

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Irak zawarł wstępne porozumienie dotyczące złoża Himreen

Irak zawarł wstępne porozumienie dotyczące złoża Himreen

Irak podpisał wstępne porozumienie z amerykańską firmą HKN Energy dotyczące zagospodarowania złoża ropy naftowej Himreen w północnej części kraju – poinformowało we wtorek irackie ministerstwo ropy.

ConocoPhillips planuje rozszerzenie wierceń na Alasce

ConocoPhillips planuje rozszerzenie wierceń na Alasce

ConocoPhillips złożyło wniosek do Biura Gospodarki Ziemią (Bureau of Land Management) o zgodę na realizację czterech nowych odwiertów poszukiwawczych oraz badań sejsmicznych 3D na obszarze Bear Tooth Unit, położonym na zachód od projektu Willow na Alasce.

Arabia Saudyjska inwestuje w zieloną energię – 15 GW nowych mocy

Arabia Saudyjska inwestuje w zieloną energię – 15 GW nowych mocy

Arabia Saudyjska zainwestuje 8,3 miliarda USD w rozwój projektów z zakresu energii odnawialnej. Jak poinformowała agencja SPA, podpisano umowy na realizację inwestycji o łącznej mocy 15 GW.