Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

Jak poinformował minister energetyki ZEA Suhail Mohamed al-Mazrouei, do 2027 roku kraj planuje osiągnąć poziom wydobycia 5 mln baryłek dziennie. Dalsze zwiększenie – do 6 mln baryłek – zależeć będzie od globalnego zapotrzebowania. Taki wolumen umożliwiłby Emiratom wejście do światowej czołówki producentów ropy – na 4. miejsce, tuż za USA, Arabią Saudyjską i Rosją.

Decyzja zapadła w czasie, gdy OPEC zwiększył oficjalne limity produkcji dla ZEA. Emiraty od dawna podkreślały, że wcześniejsze ograniczenia nie odzwierciedlały ich realnych możliwości, szczególnie po wieloletnich inwestycjach zwiększających moce z 3 do 4,85 mln baryłek dziennie.

Zwiększenie produkcji do 6 mln baryłek dziennie oznaczałoby, że ZEA mogłyby pokrywać prawie 6 proc. światowego zapotrzebowania na ropę. To także sygnał dla rynku, że kraj ten będzie odgrywał coraz większą rolę w stabilizacji dostaw w przyszłości.

Więcej w kategorii

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.