Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Ropa będzie bardzo ważnym surowcem do 2050 roku

Według najnowszego raportu OPEC World Oil Outlook (WOO), sojusz OPEC+ zwiększy swój udział w światowym rynku ciekłych węglowodorów z 48 proc. do 52 proc. do 2050 roku. Produkcja organizacji ma osiągnąć 64,1 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 15 mln baryłek w porównaniu z 2024 r.

Jednocześnie OPEC prognozuje, że dostawy spoza OPEC+ osiągną szczyt w latach 30. i ustabilizują się, a w dłuższej perspektywie ich dynamika wyraźnie osłabnie. Wśród krajów spoza sojuszu najwięcej produkować będą Stany Zjednoczone. Wzrost wydobycia prognozowany jest także w Brazylii, Kanadzie i Argentynie, jednak jego tempo będzie malejące.

Z raportu wynika również, że ropa i gaz ziemny pozostaną dominującymi źródłami energii na świecie. Do 2050 r. będą pokrywać ponad połowę globalnego zapotrzebowania energetycznego. Sam udział ropy ma wynieść około 29 proc., przewyższając udział energii odnawialnej, który – mimo że wzrośnie z 15,4 proc. do 26,3 proc. – nie przegoni ropy.

Oczekuje się przy tym znacznego spadku zużycia węgla, który do połowy stulecia ma zostać wyparty przez czystsze źródła energii, w tym odnawialne i gaz ziemny.

OPEC w raporcie podkreśla, że mimo wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii, stabilne i tanie surowce, takie jak ropa i gaz, będą kluczowe dla zaspokojenia potrzeb energetycznych rozwijającej się światowej gospodarki.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.