Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Indie będą produkować ekologiczne paliwo lotnicze i „zielony” wodór

Indian Oil Corporation (IOC), największa firma rafineryjna w Indiach, rozpocznie modernizację kompleksu rafineryjnego w Panipat w celu rozpoczęcia produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).

Spółka planuje wykorzystać do tego celu zużyty olej spożywczy, a po zakończeniu prac – planowanych na przełom 2025 i 2026 roku – zakład ma produkować do 30 tys. ton SAF rocznie.

W związku z tymczasowym zamknięciem jednostki odsiarczającej olej napędowy o wydajności 300 tys. baryłek dziennie, IOC zapewnia, że produkcja oleju napędowego nie ucierpi dzięki dodatkowym mocom przerobowym.

Działanie to jest elementem szerszej strategii Indii, zgodnie z którą SAF ma stanowić 1 proc. paliwa lotniczego do 2027 r., a 2 proc. do 2028 r. IOC rozważa też adaptację pozostałych rafinerii do produkcji tego typu paliwa.

Równolegle firma inwestuje w „zielony” wodór. Trwa przetarg na budowę instalacji o wydajności 70 tys. ton rocznie. Wcześniej zawarto już umowę z firmą inżynieryjną Larsen & Toubro na budowę zakładu w Panipat do produkcji 10 tys. ton wodoru rocznie, po cenie 397 rupii (4,64 USD) za kilogram. Do 2030 r. połowa wodoru wykorzystywanego w indyjskich rafineriach ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Więcej w kategorii

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.