Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

OPEC+ dostosowuje kwoty produkcji do rosnącego popytu

Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail Al Mazrouei oświadczył, że decyzja OPEC+ o zwiększeniu limitów wydobycia ropy została podjęta w odpowiedzi na globalny wzrost zapotrzebowania na surowce energetyczne.

Jak zaznaczył podczas IX Międzynarodowego Seminarium OPEC w Wiedniu, państwa sojuszu muszą podejmować trudne decyzje, by zachować równowagę między poziomem produkcji a inwestycjami niezbędnymi do utrzymania podaży.

Al Mazrouei zauważył, że coraz więcej krajów nie jest w stanie utrzymać wydobycia na ubiegłorocznym poziomie, co wymusza nakłady kapitałowe w infrastrukturę energetyczną. Podkreślił również, że równolegle z inwestycjami w węglowodory, konieczny jest rozwój odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem ministra, prognozy o rychłym osiągnięciu światowego szczytu zapotrzebowania na ropę przestają być aktualne – wzrost zużycia energii, m.in. w sektorze technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji, nadal napędza popyt.

Al Mazrouei zapewnił, że OPEC+ działa w sposób zrównoważony i nie doprowadził do destabilizacji rynku, a decyzje dotyczące zwiększenia produkcji są oparte na rzetelnej analizie danych.

Szef Saudi Aramco Amin Nasser ocenił, że globalne zużycie ropy wzrośnie w 2025 roku o 1,2–1,3 mln baryłek dziennie. Jak zaznaczył, mimo presji wynikającej z barier handlowych i napięć geopolitycznych, popyt na surowce utrzymuje się na wysokim poziomie – już w pierwszym kwartale br. odnotowano wzrost konsumpcji o 1,5 mln baryłek dziennie.

Nasser podkreślił również rolę Chin w napędzaniu globalnego popytu. Według niego, kraj ten pozostaje kluczowym rynkiem wzrostu, co potwierdzają także obserwacje Kuwait Petroleum. 

Prezes kuwejckiego koncernu Sheikh Nawaf al-Sabah wskazał, że chińskie rafinerie intensyfikują zamówienia na ropę, domagając się zwiększenia dostaw.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.