Nowy index Propan-Butan

BP i Shell wznawiają działalność w Libii po latach nieobecności

Koncerny naftowe BP i Shell podpisały porozumienie z libijską państwową spółką NOC dotyczące oceny złóż ropy i gazu na trzech polach w Libii.

BP zapowiedział ponowne otwarcie biura w Trypolisie do końca 2025 roku. Zgodnie z umową, brytyjski koncern przeprowadzi badania geologiczne na złożach Messla i Sarir oraz w przyległych obszarach. Shell zajmie się oceną potencjału złoża Atshan i innych terenów należących do NOC.

Obecne wydobycie ropy w Libii wynosi około 1,385 mln baryłek dziennie. Kraj pozostaje jednym z głównych producentów ropy w Afryce i członkiem OPEC, jednak jego przemysł naftowy od lat cierpi z powodu niestabilności politycznej i działań zbrojnych, które często zakłócają produkcję.

Po obaleniu Muammara Kadafiego w 2011 roku większość zagranicznych inwestorów wycofała się z Libii. Powrót BP i Shell wpisuje się w szerszy trend, w ramach którego także inne koncerny, m.in. Eni, OMV i Repsol, wznowiły działalność poszukiwawczą w kraju w ostatnich kilkunastu miesiącach – podała agencja Reutera.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

ZEA gotowe zwiększyć produkcję ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że po 2026 roku są gotowe zwiększyć moce produkcyjne ropy naftowej do 6 mln baryłek dziennie – o ile pozwolą na to warunki rynkowe. Byłby to jeden z największych wzrostów produkcji wśród krajów OPEC w ostatnich latach.

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

OPEC+ planuje wyhamować wzrost produkcji ropy dopiero po październiku

Według doniesień agencji Bloomberg, kraje OPEC+ zamierzają kontynuować stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej co najmniej do października 2025 r. Celem jest przywrócenie na rynek całości wcześniej wycofanych w ramach dobrowolnych cięć produkcyjnych ośmiu państw sojuszu 2,2 mln baryłek dziennie.

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Ropa gatunku Mars tanieje po wykryciu zanieczyszczenia

Na amerykańskim rynku ropy notowany jest spadek cen gatunku Mars po wykryciu zanieczyszczenia cynkiem w dostawach z platformy Shell w Zatoce Meksykańskiej. To surowiec kluczowy dla wielu amerykańskich rafinerii, dlatego incydent wzbudził niepokój w branży.

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja kluczowym eksporterem węglowodorów

Rosja pozostaje jednym z najważniejszych graczy na globalnym rynku ropy naftowej, odpowiadając za około 10 proc. światowego zapotrzebowania – podkreślił sekretarz generalny OPEC Haitham al-Ghais. W jego ocenie Rosja powinna nadal odgrywać tę rolę, aby utrzymać stabilność podaży i cen.