Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Więcej ropy z krajów OPEC+

Producencka grupa zdecydowała o kolejnym przyspieszeniu w odchodzeniu od ograniczeń wydobycia i w sierpniu łączny limit produkcji surowca zostanie podniesiony o 548 tys. baryłek dziennie.

Decyzja dotyczy ośmiu członków OPEC+ – Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Omanu i Kazachstanu, którzy realizują ustalenia dotyczące dobrowolnej redukcji dziennej produkcji o dodatkowe 2,2 mln baryłek.

Członkowie OPEC mają jednak problem z wykorzystaniem już dostępnych limitów. Według szacunków agencji Reutera, czerwcowe wydobycie w krajach należących do organizacji eksporterów wyniosło 27,02 mln baryłek dziennie i było o 267 tys. baryłek wyższe niż w maju. Zdecydowana większość tego wzrostu – 200 tys. baryłek, pochodziła jednak z jednego kraju – Arabii Saudyjskiej, której wydobycie i tak było niższe od ustalonych limitów. Produkcja Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzrosła o 100 tys. baryłek, ale też pozostawała poniżej ustalonych celów wydobycia. Irak, który musi zrekompensować dotychczasową nadprodukcję, w czerwcu zmniejszył wydobycia.

OPEC+ planuje kolejne spotkanie 3 sierpnia w celu ustalenia poziomu wydobycia na wrzesień. Jeśli we wrześniu takie tempo luzowania wydobycia zostanie utrzymane 548 tys. to proces odbudowy produkcji w ramach dobrowolnych cięć zakończy się 12 miesięcy wcześniej niż planowano.

Więcej w kategorii

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Problemy czeskiej rafinerii Orlenu

Awaria prądu w Czechach spowodowała w piątek wstrzymanie produkcji w należącym do Orlen Unipetrol zakładzie w Litvinowie.

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

Produkcja w Albercie najniższa od dwóch lat

W maju 2025 roku produkcja ropy naftowej w kanadyjskiej prowincji Alberta spadła do 3,61 mln baryłek dziennie, czyli najniższego poziomu od maja 2023 r. - podał Bloomberg.

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

UE będzie mogła zrezygnować z rosyjskiego LNG od 2028 roku

Unia Europejska może całkowicie zrezygnować z importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) od 2028 roku – poinformował prezes francuskiego koncernu TotalEnergies, Patrick Pouyanné, w wywiadzie dla BFM Business.

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Inwestycje w poszukiwania ropy mogą spaść po raz pierwszy od 2020 roku

Według prognoz JP Morgan, w 2025 roku globalne wydatki na poszukiwania i produkcję ropy naftowej, po raz pierwszy od pięciu lat, mogą spaść o 1,1 proc., do poziomu 543 miliardów dolarów. Powodem są rosnąca niepewność gospodarcza, napięcia geopolityczne oraz ostrożniejsze podejście inwestorów w sektorze naftowym – informuje serwis