Nowy index Propan-Butan

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Citgo to siódma co do wielkości firma rafineryjna w USA o przepustowości 807 tys. baryłek dziennie. Jest jedynym aktywem spółki PDV Holding, której sprzedaż ma zaspokoić roszczenia wierzycieli domagających się łącznie ok. 19 mld USD w związku z wywłaszczeniami i niewypłacalnością Wenezueli.

Oferta Vitolu to ok. 5 mld USD w gotówce, a reszta wartości ma zostać uzupełniona w formie kredytów i spłat roszczeń, obejmujących do 14 wierzycieli. Przewidziano także wypłatę około 2 mld USD dla posiadaczy wenezuelskich obligacji. Mimo że jest to najwyższa znana oferta, nie gwarantuje to wygranej – liczy się również solidność finansowania i pewność domknięcia transakcji.

Vitol, największy na świecie trader ropy, to prywatna firma, która w ostatnich trzech latach wygenerowała ponad 35 mld USD zysku netto, co pozwoliło jej na dynamiczne inwestycje w infrastrukturę energetyczną na całym świecie.

To już drugi udział Vitolu w przetargu na Citgo – w poprzedniej rundzie przegrał z ofertą Elliott Investment Management (7,3 mld USD), która jednak została później odrzucona przez większość wierzycieli.

Decyzja o wyborze zwycięskiej oferty ma zostać ogłoszona przez sąd w środę, o ile nie zostanie przedłużony czas na analizę złożonych propozycji.

Więcej w kategorii

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.