Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Światowy popyt na ropę będzie rósł do końca dekady

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), globalny popyt na ropę naftową będzie nadal rosnąć aż do 2029 roku, osiągając szczyt na poziomie 105,6 mln baryłek dziennie. Następnie w 2030 r. ma nastąpić niewielki spadek.

Pomimo że Chiny – największy importer ropy – osiągną szczyt popytu już w 2027 r. z powodu dynamicznego rozwoju pojazdów elektrycznych i kolei dużych prędkości, to spowolnienie elektryfikacji transportu w USA sprzyja dalszemu wzrostowi konsumpcji. Prognozy dla USA na 2030 r. zostały podniesione o 1,1 mln baryłek dziennie.

Jak podała agencja Reutera, MAE przewiduje również, że globalna zdolność przerobowa wzrośnie do 114,7 mln baryłek dziennie do 2030 r., co oznacza, że rynek powinien być dobrze zaopatrzony – o ile nie dojdzie do poważnych zakłóceń geopolitycznych. Obecny konflikt izraelsko-irański zwiększa jednak ryzyko dla stabilności dostaw z Bliskiego Wschodu.

Organizacja zwraca także uwagę na rozbieżność z prognozami OPEC, która wciąż zakłada dalszy wzrost popytu bez wyraźnego szczytu. Tymczasem MAE obniżyła swoje prognozy wzrostu popytu na 2025 r. do 720 tys. baryłek dziennie, a wzrost podaży szacowany jest na 1,8 mln baryłek dziennie – głównie dzięki krajom OPEC+.

Więcej w kategorii

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji i USA, obniża dla Europy

Arabia Saudyjska podnosi ceny ropy dla Azji i USA, obniża dla Europy

Saudi Aramco ogłosiło wzrost oficjalnych cen sprzedaży (OSP) ropy naftowej dla wrześniowych dostaw do Azji i USA, przy jednoczesnej obniżce cen dla Europy – poinformowała spółka.

Chiny zwiększyły import ropy w lipcu

Chiny zwiększyły import ropy w lipcu

Chiny zaimportowały w lipcu 47,2 mln ton ropy naftowej, czyli ok. 11,1 mln baryłek dziennie – o 11,5 proc. więcej r/r, wynika z danych chińskiej administracji celnej. W porównaniu z czerwcem, kiedy import osiągnął 49,9 mln ton, nastąpił jednak spadek o 5,4 proc.

Zapasy ropy w USA spadły bardziej niż oczekiwano

Zapasy ropy w USA spadły bardziej niż oczekiwano

Amerykański Departament Energii poinformował, że w tygodniu kończącym się 1 sierpnia zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły się o 3 mln baryłek. Rynek oczekiwał znacznie mniejszego spadku, na poziomie około 1,1 mln baryłek, co oznacza, że rzeczywisty ubytek był niemal trzykrotnie większy od prognoz.

Brak bazy paliw w projekcie CPK przykładem ''absurdu''

Brak bazy paliw w projekcie CPK przykładem ''absurdu''

W czwartek 7 sierpnia „Puls Biznesu” w cyklu PB Brief opublikował rozmowę z Mikołajem Wildem, byłym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny, który skomentował zmiany w projekcie budowy CPK.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Test Our Award-winning Monitors Free!