Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Historyczna pożyczka Nigerii od Saudi Aramco opóźniona

Nigeria i saudyjski gigant naftowy Aramco zmagają się z trudnościami w sfinalizowaniu rekordowej pożyczki w wysokości 5 mld USD, która miała być zabezpieczona ropą naftową. Spadek cen surowca wywołał obawy wśród banków, które miały wesprzeć tę transakcję, co spowolniło negocjacje.

Byłaby to największa pożyczka zabezpieczona ropą naftową, jaką Nigeria kiedykolwiek zaciągnęła, oraz pierwsze tak duże zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w tym afrykańskim kraju. Prezydent Nigerii Bola Tinubu po raz pierwszy poruszył kwestię pożyczki w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem.

Analitycy rynkowi zauważają, że powolne postępy w rozmowach odzwierciedlają napięcia wywołane ostatnim spadkiem cen ropy, spowodowanym głównie zmianą polityki OPEC+, mającej na celu odzyskanie udziałów w rynku. Cena ropy Brent spadła o około 20 proc. do około 65 USD za baryłkę z ponad 82 USD w styczniu. Niższa cena oznacza, że Nigeria musiałaby zabezpieczyć pożyczkę większą ilością baryłek ropy, co jest problematyczne ze względu na lata niedoinwestowania w sektorze naftowym kraju.
 
Banki biorące udział w rozmowach, w tym banki z Zatoki Perskiej i co najmniej jeden afrykański pożyczkodawca, wyraziły obawy dotyczące dostępności dostaw ropy, co dodatkowo opóźnia proces.

Nigeria ma jednak bogate doświadczenie w zaciąganiu i spłacaniu pożyczek zabezpieczonych ropą. Planowana pożyczka od Aramco miałaby być zabezpieczona dostawą co najmniej 100 tysięcy baryłek ropy dziennie. Obecnie Nigeria wykorzystuje już około 300 tysięcy baryłek dziennie na spłatę innych zobowiązań tego typu. Spadek cen ropy wydłuża okres spłaty istniejących pożyczek, a państwowa spółka naftowa NNPC musi dostarczać większe ilości surowca partnerom joint venture. Eksperci wskazują, że aby sprostać zobowiązaniom, Nigeria będzie musiała albo zwiększyć produkcję ropy, albo renegocjować warunki umów.

Więcej w kategorii

 Nigeria wyśle pierwszą partię benzyny z rafinerii Dangote do Azji

Nigeria wyśle pierwszą partię benzyny z rafinerii Dangote do Azji

Największa w Afryce rafineria Dangote, o mocy przerobowej 650 tys. baryłek dziennie, wyeksportuje swoją pierwszą partię benzyny poza kontynent. Jak podaje agencja Reutera, ładunek o wielkości 90 tys. ton ma zostać załadowany 22 czerwca przez firmę Mercuria i trafić do Azji.

Największy od roku spadek zapasów ropy, rośnie poziom paliw gotowych

Największy od roku spadek zapasów ropy, rośnie poziom paliw gotowych

Amerykańskie zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 11,5 mln baryłek, co stanowi największy tygodniowy spadek od roku – wynika z opublikowanych 18 czerwca danych Energy Information Administration (EIA).

Shell ostrzega przed ryzykiem zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy na Bliskim Wschodzie

Shell ostrzega przed ryzykiem zakłóceń w łańcuchu dostaw ropy na Bliskim Wschodzie

Dyrektor generalny koncernu Shell, Wael Sawan, wyraził poważne zaniepokojenie eskalacją konfliktu izraelsko-irańskiego i jego wpływem na bezpieczeństwo transportu ropy w regionie Bliskiego Wschodu.

 Iran zmienia strategię eksportu ropy w obliczu konfliktu z Izraelem

Iran zmienia strategię eksportu ropy w obliczu konfliktu z Izraelem

Pomimo eskalacji napięć z Izraelem, Iran utrzymuje stabilny poziom eksportu ropy, osiągając w tym tygodniu 2,2 mln baryłek dziennie – najwięcej od pięciu tygodni – wynika z danych Kpler. Głównym odbiorcą pozostają Chiny, a władze w Teheranie podejmują działania prewencyjne w celu zabezpieczenia dostaw.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne