Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

Slovnaft planuje kontynuować eksport diesla do Czech

Należąca do Grupy MOL słowacka rafineria Slovnaft zapewniła, że będzie kontynuować dostawy oleju napędowego do Czech po 5 czerwca, mimo wygaśnięcia unijnego zwolnienia z sankcji dotyczącego przetwarzania rosyjskiej ropy na eksport.

Dotychczas rafineria korzystała z tymczasowego odstępstwa UE, które umożliwiało eksport produktów pochodzących z rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń”. Po wygaśnięciu zwolnienia nadal będzie można wykorzystywać rosyjską ropę na potrzeby rynku krajowego, ale nie na eksport.

Aby sprostać nowym regulacjom, Slovnaft wprowadził zmiany technologiczne oraz zabezpieczył alternatywne dostawy ropy, m.in. z wykorzystaniem rurociągu Adria z Chorwacji. MOL poinformował, że inwestycje z ostatnich lat pozwoliły na zwiększenie elastyczności technologicznej rafinerii.

Obecnie około połowa produkcji Slovnaftu trafia na eksport, a dostawy do Czech pokrywają około 10 proc. tamtejszego zapotrzebowania na olej napędowy.

W 2023 r. Slovnaft przetworzył 5,3 mln ton ropy, z czego 0,8 mln ton pochodziło z innych źródeł niż Rosja. W 2024 r. Słowacja importowała 4,83 mln ton ropy, z czego 4,18 mln ton było surowcem rosyjskim.

Grupa MOL kontynuuje poszukiwania nowych źródeł i tras dostaw, m.in. poprzez współpracę z węgierską firmą MVM, co może zwiększyć import azerskiej ropy o 160 tys. ton rocznie. Szczegóły dotyczące zmian w strukturze dostaw MOL nie zostały jeszcze podane.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Unijne regulacje dotyczące „zielonych” paliw są kosztowne i nieskuteczne

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) skrytykowało unijny obowiązek stosowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), twierdząc, że to kosztowna i nieskuteczna inicjatywa z punktu widzenia ochrony środowiska – podała w środę agencja Reutera.

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

Atak drona na pole naftowe w irackim Kurdystanie – produkcja wstrzymana

We wtorek doszło do ataku drona na pole naftowe Sarsang w irackim Kurdystanie, w wyniku którego wstrzymano wydobycie ropy. W środę rano zatankowano natomiast kolejne pole, którego operatorem jest norweska spółka DNO.

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

OPEC+ minimalnie poniżej planu produkcji ropy

W czerwcu 2025 r. kraje OPEC+ wyprodukowały łącznie 41,559 mln baryłek ropy dziennie – o 12 tys. baryłek mniej niż zakładały porozumienia produkcyjne, mimo ogólnego wzrostu wydobycia o 433 tys. baryłek dziennie.

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Kazachstan potwierdza zaangażowanie w OPEC+ mimo wzrostu wydobycia

Premier Kazachstanu Olżas Bektenow zapewnił, że kraj pozostaje wierny porozumieniu OPEC+, mimo chwilowego przekroczenia limitów wydobycia ropy.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne