XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Zniesienie sankcji na Iran zaszkodzi chińskim rafineriom

Możliwe zniesienie sankcji USA na eksport ropy naftowej z Iranu może zadać śmiertelny cios niezależnym chińskim rafineriom, które prosperują dzięki przetwarzaniu taniej ropy z Teheranu, a jednocześnie może wywrzeć dalszą presję na spadek cen ropy.

Niezależne chińskie rafinerie, tzw. „czajniki” (ang. teapots), które działają na granicy opłacalności i przez lata korzystały z dostępu do objętego sankcjami surowca z Teheranu, są zlokalizowane głównie w prowincji Shandong, odpowiadając za około 20 proc. chińskich mocy rafineryjnych. Ich model biznesowy opiera się w dużej mierze na przerobie taniej ropy irańskiej i wenezuelskiej, często sprowadzanej w nieoficjalny sposób.

Jak podkreśla Ron Bousso z agencji Reutera, zniesienie ograniczeń gospodarczych mogłoby doprowadzić do gwałtownego wzrostu oficjalnego eksportu irańskiej ropy, co – oprócz presji na dalszy spadek światowych cen surowca – mogłoby zredukować przewagę cenową, z której dotąd korzystały „czajniki”. W konsekwencji wiele z nich może stanąć w obliczu ograniczenia produkcji lub nawet zamknięcia działalności.

Obecnie Chiny są największym odbiorcą irańskiej ropy, choć oficjalne dane celne temu przeczą. Według analiz firmy Kpler, w 2024 r. kraj ten importował około połowy z 1,65 mln baryłek dziennie irańskiego eksportu. Ewentualne zniesienie sankcji mogłoby więc otworzyć rynek dla innych nabywców i pozbawić chińskie rafinerie uprzywilejowanego dostępu do tańszego surowca.

Taka zmiana uderzyłaby w najmniejszych graczy na rynku, ale mogłaby jednocześnie wzmocnić duże, państwowe koncerny naftowe w Chinach. W skali globalnej natomiast, większy eksport z Iranu mógłby przyczynić się do dalszego spadku cen ropy – w kontekście wojny cenowej, napięć geopolitycznych i rosnących obaw o przyszły popyt na paliwa kopalne.

Największym przegranym może okazać się więc nie tylko chiński sektor prywatnych rafinerii, ale cała struktura obecnego rynku ropy. Największym zwycięzcą – przynajmniej w krótkiej perspektywie – może być sam Iran.

Więcej w kategorii

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w najnowszym raporcie miesięcznym utrzymała prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie zarówno w 2025, jak i w 2026 roku. Szacunki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Prezes Vitolu, jednej z największych na świecie firm zajmujących się handlem ropą, przewiduje niewielki spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku.

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

We wtorek w rejonie cieśniny Ormuz doszło do zderzenia trzech statków – poinformowały źródła branży morskiej, na które powołuje się agencja Reutera. Do incydentu doszło około 22 mil morskich na wschód od Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.