Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Zniesienie sankcji na Iran zaszkodzi chińskim rafineriom

Możliwe zniesienie sankcji USA na eksport ropy naftowej z Iranu może zadać śmiertelny cios niezależnym chińskim rafineriom, które prosperują dzięki przetwarzaniu taniej ropy z Teheranu, a jednocześnie może wywrzeć dalszą presję na spadek cen ropy.

Niezależne chińskie rafinerie, tzw. „czajniki” (ang. teapots), które działają na granicy opłacalności i przez lata korzystały z dostępu do objętego sankcjami surowca z Teheranu, są zlokalizowane głównie w prowincji Shandong, odpowiadając za około 20 proc. chińskich mocy rafineryjnych. Ich model biznesowy opiera się w dużej mierze na przerobie taniej ropy irańskiej i wenezuelskiej, często sprowadzanej w nieoficjalny sposób.

Jak podkreśla Ron Bousso z agencji Reutera, zniesienie ograniczeń gospodarczych mogłoby doprowadzić do gwałtownego wzrostu oficjalnego eksportu irańskiej ropy, co – oprócz presji na dalszy spadek światowych cen surowca – mogłoby zredukować przewagę cenową, z której dotąd korzystały „czajniki”. W konsekwencji wiele z nich może stanąć w obliczu ograniczenia produkcji lub nawet zamknięcia działalności.

Obecnie Chiny są największym odbiorcą irańskiej ropy, choć oficjalne dane celne temu przeczą. Według analiz firmy Kpler, w 2024 r. kraj ten importował około połowy z 1,65 mln baryłek dziennie irańskiego eksportu. Ewentualne zniesienie sankcji mogłoby więc otworzyć rynek dla innych nabywców i pozbawić chińskie rafinerie uprzywilejowanego dostępu do tańszego surowca.

Taka zmiana uderzyłaby w najmniejszych graczy na rynku, ale mogłaby jednocześnie wzmocnić duże, państwowe koncerny naftowe w Chinach. W skali globalnej natomiast, większy eksport z Iranu mógłby przyczynić się do dalszego spadku cen ropy – w kontekście wojny cenowej, napięć geopolitycznych i rosnących obaw o przyszły popyt na paliwa kopalne.

Największym przegranym może okazać się więc nie tylko chiński sektor prywatnych rafinerii, ale cała struktura obecnego rynku ropy. Największym zwycięzcą – przynajmniej w krótkiej perspektywie – może być sam Iran.

Więcej w kategorii

Aktywa Citgo mogą trafić do spółki powiązanej z wydobyciem złota

Aktywa Citgo mogą trafić do spółki powiązanej z wydobyciem złota

Spółka zależna funduszu Gold Reserve – Dalinar Energy Corporation – została wstępnie wybrana jako zwycięzca aukcji na zakup akcji PDV Holding, spółki-matki rafinerii Citgo Petroleum w USA.

ADNOC przywraca dostawy ropy Murban po czasowych cięciach

ADNOC przywraca dostawy ropy Murban po czasowych cięciach

Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) przywróciła większość dostaw ropy naftowej typu Murban w lipcu, po wcześniejszym ograniczeniu eksportu o 3–4 miliony baryłek w związku z konfliktem izraelsko-irańskim – poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła handlowe.

Kanadyjskie pole naftowe uwolniło rekordową ilość metanu

Kanadyjskie pole naftowe uwolniło rekordową ilość metanu

Na należącym do Cenovus Energy polu piasków roponośnych Christina Lake w kanadyjskiej Albercie doszło do największej emisji metanu od stycznia 2021 roku.

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym

Barclays podnosi prognozy cen ropy Brent w związku z wyższym popytem globalnym

Barclays Bank skorygował w górę prognozy cen ropy Brent. Według najnowszych szacunków, średnia cena baryłki wyniesie 72 USD w 2025 r., co oznacza wzrost o 6 USD. Prognoza na 2026 r. została podniesiona o 10 USD, do poziomu 70 USD za baryłkę.