Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy naftowej krajów OPEC nieznacznie zmniejszyła się w kwietniu, mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Reutera.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową wydobywała w zeszłym miesiącu średnio 26,60 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 30 tys. baryłek w porównaniu z marcem.

Głównym powodem spadku była redukcja eksportu z Wenezueli, gdzie dostawy do amerykańskiej firmy Chevron zostały anulowane, co doprowadziło do powrotu załadowanych tankowców. Dodatkowo wydobycie zmniejszyły Irak i Libia, choć w mniejszym stopniu.

Z kolei Iran, mimo amerykańskich prób ograniczenia eksportu, odnotował wzrost produkcji, co złagodziło ogólny spadek wśród pozostałych członków kartelu. Dane wskazują, że Arabia Saudyjska, ZEA i Kuwejt utrzymały produkcję na stabilnym poziomie, mimo wzrostu limitów w ramach porozumienia OPEC+.

Grupa OPEC+, zrzeszająca kraje OPEC oraz sojuszników, w tym Rosję – rozpoczęła w kwietniu stopniowe wycofywanie wcześniejszych ograniczeń wydobycia. Planowane są dalsze podwyżki w maju i czerwcu, oparte na korzystnych fundamentach rynkowych, takich jak niskie zapasy ropy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe