XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

Ze względu na sankcje nałożone na bezpośredni eksport rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych, przeniósł się on do Azji, gdyż istnieją tam większe możliwości obejścia ograniczeń.

Od początku roku indonezyjski port Karimun przeładował ponad 500 tysięcy ton rosyjskiego oleju opałowego, około 217 tysięcy ton oleju napędowego i około 500 tysięcy ton nafty. Następnie produkty naftowe były eksportowane do Malezji, Singapuru i Chin.

Jeśli w październiku udział rosyjskich produktów naftowych przeładowywanych w Karimun wynosił około 30 proc., to obecnie sięgnął 100 proc. Tam właśnie produkty naftowe mieszane są z paliwami pochodzącymi z innych krajów. Takie towary są uważane za pochodzące z Indonezji i nie stanowią żadnego ryzyka dla kupujących.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w najnowszym raporcie miesięcznym utrzymała prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie zarówno w 2025, jak i w 2026 roku. Szacunki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Prezes Vitolu, jednej z największych na świecie firm zajmujących się handlem ropą, przewiduje niewielki spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku.

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

We wtorek w rejonie cieśniny Ormuz doszło do zderzenia trzech statków – poinformowały źródła branży morskiej, na które powołuje się agencja Reutera. Do incydentu doszło około 22 mil morskich na wschód od Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.