Paliwa premium Shell
V-Power w cenie paliw podstawowych! | Witamy w Shell

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Według firmy Kpler, do kwietnia głównym odbiorcą ładunków z Doby była Azja – Chiny i Malezja odebrały po kilka ładunków.

Agencja Reutera przypomina, że w maju Międzynarodowa Organizacja Morska uznała Morze Śródziemne za Obszar Kontroli Emisji, nakazując statkom przejście z paliwa o zawartości siarki 0,5 proc. na paliwo o zawartości 0,1 proc. W rezultacie eksport ropy Doba do Europy gwałtownie wzrósł. Ciężka, słodka odmiana Doba jest szczególnie odpowiednia do produkcji oleju opałowego o ultraniskiej zawartości siarki (ULSFO) o maksymalnej zawartości siarki 0,1 proc.

Analityk Rystad Energy, Valerie Panopio, powiedziała, że gatunek Doba idealnie nadaje się do produkcji ULSFO, a rosnący eksport do Niemiec i Holandii w kwietniu może być krokiem w kierunku wykorzystania spodziewanego wzrostu ULSFO. Panopio dodała, że nie ma zbyt wielu gatunków o takich samych właściwościach jak Doba, a jeszcze trudniej znaleźć gatunek, którego dostępność jest duża i stała.

Jak wynika z danych Kpler, Czad eksportuje dziennie około 130 tys. baryłek tej ropy i regularnie wysyła ją do Azji, Europy i na Bliski Wschód. Jak wynika z danych Kpler, od stycznia jedynymi europejskimi odbiorcami ropy Doba są dwie rafinerie ropy naftowej w Europie, w tym zakład holenderskiej firmy magazynowej Chane w Rotterdamie oraz oddział HES International w Wilhelmshaven w Niemczech.

Maersk Energy Markets, nabywca paliwa bunkrowego dla duńskiego przewoźnika żeglugowego, zawarł umowę na zakup paliwa ULSFO od zakładu Chane w Rotterdamie, aby dostosować swoją flotę do nowych wymogów na Morzu Śródziemnym, poinformował Maersk.

Więcej w kategorii

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Możliwy strajk pracowników platform wiertniczych

Norwescy pracownicy sektora naftowo-gazowego zapowiadają strajk, który ma rozpocząć się 21 czerwca, jeśli rozmowy płacowe z pracodawcami nie przyniosą porozumienia – poinformowały związki zawodowe Styrke, SAFE i DSO.

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

OPEC utrzymuje prognozę wzrostu popytu na ropę

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) w najnowszym raporcie miesięcznym utrzymała prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie zarówno w 2025, jak i w 2026 roku. Szacunki nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednimi prognozami.

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Produkcja ropy w USA może nieznacznie spaść z powodu niższych cen

Prezes Vitolu, jednej z największych na świecie firm zajmujących się handlem ropą, przewiduje niewielki spadek produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych w 2025 roku.

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

Problemy żeglugi w rejonie cieśniny Ormuz?

We wtorek w rejonie cieśniny Ormuz doszło do zderzenia trzech statków – poinformowały źródła branży morskiej, na które powołuje się agencja Reutera. Do incydentu doszło około 22 mil morskich na wschód od Khor Fakkan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.