Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Według firmy Kpler, do kwietnia głównym odbiorcą ładunków z Doby była Azja – Chiny i Malezja odebrały po kilka ładunków.

Agencja Reutera przypomina, że w maju Międzynarodowa Organizacja Morska uznała Morze Śródziemne za Obszar Kontroli Emisji, nakazując statkom przejście z paliwa o zawartości siarki 0,5 proc. na paliwo o zawartości 0,1 proc. W rezultacie eksport ropy Doba do Europy gwałtownie wzrósł. Ciężka, słodka odmiana Doba jest szczególnie odpowiednia do produkcji oleju opałowego o ultraniskiej zawartości siarki (ULSFO) o maksymalnej zawartości siarki 0,1 proc.

Analityk Rystad Energy, Valerie Panopio, powiedziała, że gatunek Doba idealnie nadaje się do produkcji ULSFO, a rosnący eksport do Niemiec i Holandii w kwietniu może być krokiem w kierunku wykorzystania spodziewanego wzrostu ULSFO. Panopio dodała, że nie ma zbyt wielu gatunków o takich samych właściwościach jak Doba, a jeszcze trudniej znaleźć gatunek, którego dostępność jest duża i stała.

Jak wynika z danych Kpler, Czad eksportuje dziennie około 130 tys. baryłek tej ropy i regularnie wysyła ją do Azji, Europy i na Bliski Wschód. Jak wynika z danych Kpler, od stycznia jedynymi europejskimi odbiorcami ropy Doba są dwie rafinerie ropy naftowej w Europie, w tym zakład holenderskiej firmy magazynowej Chane w Rotterdamie oraz oddział HES International w Wilhelmshaven w Niemczech.

Maersk Energy Markets, nabywca paliwa bunkrowego dla duńskiego przewoźnika żeglugowego, zawarł umowę na zakup paliwa ULSFO od zakładu Chane w Rotterdamie, aby dostosować swoją flotę do nowych wymogów na Morzu Śródziemnym, poinformował Maersk.

Więcej w kategorii

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe