Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Norwegia przygotowuje się do wznowienia wydawania licencji na złoża węglowodorów

Parlament norweski polecił rządowi rozpoczęcie przygotowań do nowej rundy wydawania licencji na poszukiwania ropy naftowej i gazu na terenach przygranicznych. Jak podała agencja Reutera, może to skutkować zwiększeniem wydobycia surowców.

Od 2022 roku Norwegia stała się największym dostawcą gazu do Europy, pokrywając około 30 proc. zapotrzebowania UE.  Norweski eksport gazu do Europy osiągnął w 2024 r. rekordowy poziom, a produkcja pozostanie wysoka w nadchodzących latach. Analitycy spodziewają się jednak jej gwałtownego spadku po roku 2030. Nowe złoża mogą spowolnić tę tendencję.

Pierwotnie program licencyjny miał zostać uruchomiony w pierwszej połowie tego roku, ale termin przesunięto na przyszły rok. Rząd może jednak rozpocząć prace przygotowawcze już w 2025 r.

W poprzedenich 12 miesiącach całkowite wydobycie gazu w Norwegii wyniosło 124 mld m sześc. Z tej kwoty 117,6 mld m sześc. przypadło na eksport gazu rurociągami do Europy.

Więcej w kategorii

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy naftowej krajów OPEC nieznacznie zmniejszyła się w kwietniu, mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Reutera.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe