Nowy index Propan-Butan

Sinopec wznawia zakupy rosyjskiej ropy mimo obaw o sankcje

Chiński gigant naftowy Sinopec powrócił do zakupu rosyjskiej ropy po marcowej przerwie spowodowanej obawami o amerykańskie sankcje. Spółka handlowa Unipec, należąca do Sinopecu, nabyła ładunek mieszanki ESPO na maj.

W marcu wiele chińskich państwowych rafinerii, w tym Sinopec i Zhenhua Oil, wstrzymało zakupy rosyjskiej ropy, obawiając się tzw. sankcji wtórnych. W tym czasie zakupy kontynuowały PetroChina i CNOOC, ale po niższych cenach. Mniejsze, niezależne rafinerie w Chinach – tzw. „czajniki” – nadal kupowały tańszą ropę z Rosji i Iranu, zapełniając lukę po wycofaniu się większych graczy.

Pomimo sankcji, import ropy do Chin wzrósł w marcu do ponad 12 mln baryłek dziennie – najwyżej od sierpnia 2023 roku. Część ładunków rosyjskich trafia do Chin przez pośrednie transfery między statkami i za pomocą tzw. floty cieni, omijającej oficjalne ograniczenia.

Powody powrotu Sinopecu do rosyjskiej ropy nie zostały oficjalnie ujawnione.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe