Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Akcjonariusze kontra Equinor

We wtorek grupa mniejszościowych akcjonariuszy norweskiego giganta energetycznego Equinor wezwała spółkę do wyjaśnienia, jak plan zwiększenia wydobycia ropy i gazu wpisuje się w jej zobowiązania klimatyczne wynikające z porozumienia paryskiego.

W uchwale, która ma być poddana pod głosowanie podczas walnego zgromadzenia 14 maja, akcjonariusze wskazali na „istotne rozbieżności” między strategią spółki a politycznymi oczekiwaniami rządu Norwegii – większościowego udziałowca posiadającego 67 proc. akcji.

Współautorem uchwały jest m.in. Australasian Centre for Corporate Responsibility (ACCR). Jak podkreślił jego szef Brynn O'Brien, Equinor zamiast dążyć do redukcji emisji gazów cieplarnianych, obrał przeciwny kierunek i zwiększa wydobycie.

Zarząd Equinor apeluje o odrzucenie wniosku, argumentując, że obecna strategia jest zgodna z celami klimatycznymi, a ropa i gaz będą potrzebne przez kolejne dekady – nawet przy scenariuszach ograniczających globalne ocieplenie do 1,5 st. C. Wniosek popierają również fundusze emerytalne z Danii i Szwecji: Sampension i Folksam.

Decydujący głos może należeć do rządu Norwegii, który dotąd zazwyczaj wspierał zarząd spółki. Ministerstwo przemysłu na razie nie skomentowało sprawy.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe