Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Turcja jest gotowa zbudować rurociąg naftowy z Iraku do Europy

Turcja pragnie stać się centrum energetycznym dla wszystkich. Teraz Irak proponuje budowę rurociągu naftowego z Basry do Ceyhan, omijając północny Kurdystan, z którym Irak od dawna jest w konflikcie w kwestii produkcji ropy naftowej i jej tranzytu.

Minister energii Turcji Alparslan Bayraktar powiedział, że Irak potrzebuje przyszłego rurociągu naftowego o przepustowości 2,25 mln baryłek dziennie, aby uzyskać dostęp do rynków ropy naftowej w regionie Morza Śródziemnego. 

Od dwóch lat nie działa rurociąg naftowy Irak–Turcja ze złóż w irackim Kurdystanie do tureckiego portu Ceyhan (którym może płynąć ok. 350–500 tys. baryłek ropy dziennie). 

Powodem jest decyzja arbitrażowa Międzynarodowej Izby Handlowej, która uznała, że iracki Kurdystan nie może wysyłać, a Turcja otrzymywać ropy naftowej bez zgody władz irackich. Dostawy wstrzymano, a Ankara została zobowiązana do zapłacenia Bagdadowi 1,5 mld USD odszkodowania za dostawy w latach 2014–2018.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe