Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Kraje naftowe walczą o uniknięcie kryzysu gospodarczego po załamaniu cen

Kwietniowa zapaść na rynku naftowym, która spowodowała spadek cen surowca do nieco ponad 60 USD za baryłkę, stwarza dodatkowe wyzwania fiskalne dla krajów produkujących ropę naftową, które są w dużym stopniu zależnych od dochodów z wydobycia, oprócz wszelkich trudności związanych z cłami.

Ponieważ ceny ropy Brent spadły w rejon 60 dolarów za baryłkę, główni producenci w regionie Zatoki Perskiej, a także Brazylia i Nigeria, starają się powstrzymać skutki spadku cen. Bank centralny Rosji już zasygnalizował, że spadek cen ropy może mocno uderzyć w jej gospodarkę.

Ropa naftowa po 60 USD jest o 20 do 30 USD niższa od ceny, jakiej potrzebuje wielu głównych eksporterów ropy naftowej w Zatoce Perskiej, aby zrównoważyć swoje budżety. Zgodnie z szacunkami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dla Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy naftowej na świecie, cena równowagi budżetowej wynosi 91 USD za baryłkę.

Przy cenach znacznie niższych od progu rentowności Arabia Saudyjska może być zmuszona przyspieszyć zaciąganie kredytów przez rząd oraz spowolnić lub opóźnić wydatki na swoje ambitne, futurystyczne projekty. Inny duży producent ropy naftowej w Zatoce Perskiej, Kuwejt, zatwierdził w zeszłym miesiącu ustawę o finansowaniu i płynności. Gospodarka Kuwejtu pozostaje w recesji z powodu cięć produkcji OPEC+, poinformował MFW w grudniu 2024 r., dodając, że gospodarka jest „bardzo narażona” na zmienność cen surowców i spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Media przypomniały też, że w ubiegłym tygodniu Elwira Nabiullina, prezes Banku Centralnego Rosji, powiedziała, że ostatnie dni kryzysu na rynku ropy naftowej mogą stanowić także zagrożenie dla gospodarki Rosji.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe