Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Niższa prognoza wzrostu zapotrzebowania na węglowodory ciekłe

Jak podał Departament Energii USA, popyt na węglowodory w 2025 r. będzie rósł wolniej i konsumpcja osiągnie poziom 103,6 mln baryłek dziennie. Poprzednie szacunki mówiły o 104,1 milionach baryłek dziennie.

Aktualizacja opiera się na szacunkach za poprzedni okres: popyt na ropę naftową w 2024 r. został zmniejszony z 102,86 mln baryłek dziennie. do 102,74 mln baryłek dziennie. Doprowadziło to do korekty oczekiwanej dynamiki wzrostu. W marcu oczekiwano wzrostu popytu na ropę naftową o 1,27 mln baryłek dziennie, dlatego teraz szacunki te obniżono do 0,9 mln baryłek dziennie.

Podobne zmiany dotknęły prognozę długoterminową na lata 2026–2021. Początkowo EIA zakładała, że popyt na ropę naftową i inne węglowodory ciekłe osiągnie 105,3 mln baryłek dziennie, jednak w nowej edycji raportu wielkość ta spadła do 104,68 mln baryłek dziennie. W związku z tym roczny wzrost popytu na kolejny okres został skorygowany z 1,17 mln bbl/d. do 1 miliona baryłek dziennie, co odzwierciedla ogólną tendencję spadku tempa wzrostu rynku węglowodorów.

W swoim kwietniowym raporcie Departament Energii obniżył również prognozę cen ropy naftowej: obecnie resort spodziewa się, że średnia cena ropy Brent wyniesie w tym roku 67,9 USD, a w przyszłym roku 61 USD.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe