Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

USA mogą obniżyć produkcję o 1 mln baryłek dziennie

Kilku dyrektorów firm naftowych, którzy poprosili o zachowanie anonimowości, ponieważ krytykowali prezydenta w trakcie wojny handlowej, wyraziło frustrację z powodu ciągłego obniżania cen ich kluczowego surowca - zauważa agencja Bloomberg.

Także analitycy Plattsa uważają, że nowa polityka taryfowa Donalda Trumpa i walka z nią ze strony innych krajów mogą negatywnie wpłynąć na produkcję ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Już przed ogłoszeniem przez Trumpa ceł, co przyczyniło się do załamania cen, dyrektorzy firm naftowych narzekali na jego politykę handlową.  Według S&P Global Commodity Insights, jeśli ceny spadną do 50 USD za baryłkę, produkcja w 48 stanach może zmniejszyć się o ponad 1 milion baryłek dziennie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowi to około 7 proc. obecnej całkowitej produkcji w USA.

Analitycy z Citigroup Inc. ostrzegali w zeszłym miesiącu, że nawet jeśli ceny wrócą do 65 USD, operatorzy łupków prawdopodobnie zamkną 25 platform wiertniczych i utrzymają amerykańską produkcję ropy na dotychczasowym poziomie.  

Wojna celna nie tylko doprowadziła do spadku cen ropy naftowej, ale także znacząco obniżyła wartość akcji spółek naftowych i gazowych. Analitycy Plattsa uważają, że może to doprowadzić do dalszej redukcji kosztów operacyjnych po stronie producentów ropy naftowej i gazu, co z kolei przełoży się na zmniejszenie produkcji. Analitycy z ClearView Energy Partners twierdzą, że niższe ceny ropy naftowej „mogą zakłócić produkcję ropy naftowej w USA na wiele miesięcy”.

Ponadto zmniejszenie wolumenu odwiertów oznacza utratę miejsc pracy. Jedną z firm najbardziej dotkniętych spadkiem cen ropy jest Liberty Energy, firma zajmująca się szczelinowaniem, zarządzana dawniej przez Sekretarza Energii USA Chrisa Wrighta. Od czasu ogłoszenia ceł 2 kwietnia jej wartość spadła o 37 proc.

Eskalacja wojny handlowej, którą Trump rozpętał z innymi krajami, zagroziła wzrostowi produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Producenci ropy naftowej obawiają się nie tylko spadku popytu na ropę na skutek spowolnienia gospodarek wywołanego nową polityką taryfową USA, ale także redukcji wydatków inwestycyjnych z powodu rosnących kosztów zakupu niezbędnych materiałów i sprzętu.

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe