XXI Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek LPG

Przemysł łupkowy jest rozczarowany

Donald Trump uważa, że dzięki cłom cena ropy naftowej i produktów spożywczych w Stanach Zjednoczonych spadła, w kraju nie ma ryzyka inflacji, a Stany Zjednoczone bogacą się dzięki opłatom importowym. Odmiennego zdania jest branża łupkowa.

Prezydent Trump wezwał Fed do obniżenia stóp procentowych, stwierdzając, że inflacja również jest zjawiskiem normalnym. Choć prezydent mówi, że USA radzą sobie dobrze, to handlowcy porównują sytuację rynkową do Czarnego Poniedziałku z Wielkiego Kryzysu z 1929 r. Amerykański sektor naftowy i gazowy również nie jest zachwycony polityką obecnego amerykańskiego prezydenta, ponieważ trudno mu zwiększyć swoje moce produkcyjne ze względu na niskie ceny surowców. Akcje spółek łupkowych już znacznie straciły na wartości.

Prezes Diamondback Energy, Inc. Kaes Van't Hof domaga się od administracji Trumpa odpowiedzi na temat tego, w jaki sposób zamierza zrównoważyć gospodarcze skutki ceł ze stwierdzonym planem zwiększenia amerykańskiego wydobycia gazu łupkowego. 

Eksperci ostrzegają, że utrzymująca się niepewność otaczająca globalny handel oraz strategie produkcyjne OPEC+ mogą potencjalnie doprowadzić do jeszcze większej destabilizacji rynków międzynarodowych.  Analitycy obawiają się, że jeśli zaostrzający się globalny spór handlowy, zapoczątkowany cłami Trumpa, potrwa dłużej, będziemy świadkami spowolnienia gospodarczego, które ograniczy popyt i wywrze jeszcze większą presję na spadek cen.

Więcej w kategorii

Międzynarodowe firmy energetyczne chcą wrócić do Libii

Międzynarodowe firmy energetyczne chcą wrócić do Libii

Po 18 latach przerwy Libia ogłasza przetarg na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Władze kraju planują zwiększenie produkcji ropy do 2 mln baryłek dziennie do 2030 roku.

Azjatycki eksport paliwa lotniczego do Europy na najwyższym poziomie od roku

Azjatycki eksport paliwa lotniczego do Europy na najwyższym poziomie od roku

W czerwcu 2025 roku północno-wschodnia Azja wysłała do Europy rekordowe ilości paliwa lotniczego, sięgające nawet 465 tys. ton. To efekt niższych stawek frachtowych i obaw o zakłócenia dostaw z Bliskiego Wschodu, które skłoniły handlowców do przerzucania ładunków na rynki zachodnie.

Możliwe drastyczne cięcia w finansowaniu uzupełniania SPR

Możliwe drastyczne cięcia w finansowaniu uzupełniania SPR

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził projekt ustawy budżetowej, który przewiduje znaczne ograniczenie funduszy na zakup ropy do uzupełnienia Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej (SPR).

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska zwiększyła w czerwcu eksport ropy naftowej do 6,33 mln baryłek dziennie (bbl/d), co oznacza wzrost o 450 tys. baryłek w porównaniu z majem i najwyższy poziom od ponad roku – wynika z danych firmy analitycznej Kpler. W lipcu spodziewany jest dalszy wzrost eksportu do niemal 7,5 mln bbl/d.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Paliwa alternatywne