Nowy index Propan-Butan

Akcje Big Oil spadły do poziomu bliskiego dwuletniemu minimum

Wartość giełdowa amerykańskich firm rafineryjnych spadła w piątek do prawie dwuletniego minimum w następstwie zaostrzającej się wojny handlowej, bowiem obawy o wolniejszy popyt na paliwo i słabnące marże rafineryjne zaniepokoiły inwestorów.

Z danych London Stock Exchange Group wynika, że największe firmy naftowe Marathon Petroleum, Valero Energy i Phillips 66 straciły ponad 20 mld USD kapitalizacji rynkowej od czasu ogłoszenia przez Trumpa w środę radykalnych nowych taryf.

Państwa na całym świecie przygotowały cła odwetowe, a w piątek Chiny, największy importer ropy naftowej na świecie, ogłosiły, że od 10 kwietnia nałożą dodatkowe cła w wysokości 34 proc. na wszystkie towary amerykańskie.

Kontrakty terminowe na ropę naftową zamknęły się w piątek na najniższym poziomie od ponad trzech lat – cena ropy Brent spadła o 6,5 proc. do 65,58 USD za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy West Texas Intermediate obniżyła się o 7,4 proc. do 61,99 USD. Oba indeksy spadły w poprzednim tygodniu o prawie 11 proc., co stanowi największą tygodniową stratę procentową od 2023 r. Kontrakty terminowe na benzynę i olej napędowy w USA także straciły na wartości, nieco mniej, bo około 8 proc.

Analitycy twierdzą jednak, że nowe cła nakręcają wojnę handlową, która odbije się negatywnie na światowej gospodarce i konsumpcji produktów rafinowanych.

Jak twierdzi Wood Mackenzie, sektor rafineryjny już teraz zmaga się z nadpodażą, więc odzyskanie marży w dużym stopniu zależy od tempa wzrostu popytu. Według S&P Global Commodity Insights, globalny popyt na benzynę ma osiągnąć szczyt w tym roku na poziomie około 28 mln baryłek dziennie w związku z rosnącą liczbą pojazdów elektrycznych szczególnie w Chinach. Popyt na olej napędowy prawdopodobnie już spada po osiągnięciu 29 mln baryłek dziennie w zeszłym roku.

Akcje spółki Marathon, największej amerykańskiej firmy naftowej, spadły w piątek o prawie 6 proc. do 121,07 USD, co jest najniższym poziomem od lipca 2023 r. Valero zanotował spadek o ok. 8 proc. do 104,69 USD, najniższego poziomu od maja 2023 r., a akcje spółki Phillips 66 spadły o około 8 proc. do 98,81 USD, co stanowi najniższą cenę od lipca 2023 r.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe