Get ready for a landmark event in the liquid gas industry!

Przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się 3 kwietnia

Osiem państw eksportujących ropę naftową zrzeszonych w OPEC+ spotka się 3 kwietnia, natomiast dwa dni później odbędzie się planowane posiedzenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC) OPEC+.

Powody, dla których osiem krajów, które wcześniej zobowiązały się do dobrowolnego ograniczenia produkcji ropy naftowej, spotyka się właśnie teraz, nie zostały ujawnione. Istnieje możliwość, że kraje będą rozmawiać o rekompensatach za niewystarczająco zmniejszone wolumeny produkcji, co ma miejsce w przypadku wielu uczestników porozumienia.

Osiem krajów eksportujących ropę naftową, w tym Rosja, Arabia Saudyjska, Irak i Kazachstan, dobrowolnie ograniczyło swoją produkcję od początku ubiegłego roku – łącznie redukcja produkcji ropy wyniosła 2,2 mln baryłek dziennie. Wymagała tego sytuacja na światowym rynku ropy naftowej, którą należało zrównoważyć ze względu na słaby wzrost popytu na ropę naftową.

W 2024 roku podjęto decyzję o stopniowym odchodzeniu od ograniczeń, jednak czynniki geopolityczne i fundamentalne (wciąż słaby wzrost popytu) kilkakrotnie przesuwały termin rozpoczęcia rozszerzenia produkcji ropy w ramach umowy. Początkowo OPEC+ zdecydowało o zwiększeniu wydobycia w październiku, potem przełożyło ją na grudzień, potem na styczeń, a następnie na kwiecień. Oznacza to, że od kwietnia co miesiąc podaż będzie zwiększana o ok. 130-140 tys. baryłek dziennie. Całość 2,2 mln baryłek dziennie powróci na rynek jesienią 2026 roku.

Jednocześnie OPEC+ uważa, że wzrost ten może zostać w każdej chwili zatrzymany, a eksporterzy mogą ponownie ograniczyć produkcję ropy naftowej. Spotkanie komitetu ministerialnego OPEC+, który ma prawo rekomendować szerszej grupie zmiany w polityce produkcyjnej, zaplanowano wcześniej na 5 kwietnia, jednak według jednego ze źródeł może się ono odbyć również w czwartek.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Mniejsza sprzedaż paliw wpływa na wyniki chińskiego koncernu Sinopec

Chiński Sinopec poinformował, że zysk w pierwszym kwartale spadł o 27,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na to miały niższe ceny ropy naftowej oraz fakt, że rafinerie firmy zmagały się ze spadającą sprzedażą paliw i niskimi marżami.

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Hiszpańskie rafinerie zamknięte po przerwie w dostawie prądu

Kilka hiszpańskich rafinerii, w tym oba zakłady zarządzane przez drugiego co do wielkości operatora firmę Moeve, zostały zamknięte w poniedziałek po rozległej przerwie w dostawie prądu w Hiszpanii i Portugalii.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe